Strona wygasła! pl.mfirma.eu

Twoja strona nadal znajduje się na serwerze pl.mfirma.eu, ale nie jest widoczna w Internecie dla innych użytkowników. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich funkcji naszego serwisu skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta.

Ok

2011/2012


!!! UWAGA!!! ZESZYTY ĆWICZEŃ

 

GEOGRAFIA

W KLASACH I-III OBOWIĄZUJE – ATLAS GEOGRAFICZNY – „POLSKA, ŚWIAT, KONTYNENTY” – WYDAWNICTWA NOWA ERA. Uczniowie klas II i III zakupili je w poprzednich latach. Uczniowie klas I muszą atlasy zakupić !

Wykaz autorów zeszytów ćwiczeń do geografii:

Klasa I – „Puls Ziemi”; Wyd. NOWA ERA - Zeszyt ćwiczeń do geografii dla klasy I – Joanna i Stanisław Osikowie; Anna Wawrzykowicz.

Klasa II – „Puls Ziemi”; Wyd. NOWA ERA - Zeszyt ćwiczeń do geografii dla klasy II – Ewa Jaworska, Kamila Skomoroko.

Klasa III – „Puls Ziemi”; Wyd. NOWA ERA - Zeszyt ćwiczeń do geografii dla klasy III – Ewa Ćwiklińska, Justyna Knopik, Anna Wawrzykowicz.

BIOLOGIA

Wykaz autorów zeszytów ćwiczeń do biologii:

Klasa I - „Puls życia”; Wyd. NOWA ERA - Zeszyt ćwiczeń, część 1 – Elżbieta Mazurek; Joanna i Jacek Pawłowscy; Anna Zdziennicka.

Klasa II - „Puls życia”; Wyd. NOWA ERA - Zeszyt ćwiczeń, część 2 – Alicja Kasińska; Ewa Niemczewska-Borowczak; Jacek Pawłowski.

Klasa III - „Puls życia”; Wyd. NOWA ERA - , Zeszyt ćwiczeń, część 3 – Monika Jaworska; Jolanta Pawłowska. Jacek Pawłowski; Monika Zaleska.

FIZYKA

Wykaz autorów zeszytów ćwiczeń do fizyki:

Klasa I – „Fizyka 1. Zeszyt ćwiczeń. Nowa wersja”; Wyd. GWO; autor: K. Horodecki, A. Ludwikowski

CHEMIA

Wykaz autorów zeszytów ćwiczeń do chemii:

Klasa I - „Chemia Nowej Ery część 1”; Wyd. NOWA ERA - Danuta Babczonek Wróbel, Teresa Kulawik, Maria Litwin

Klasa II - „Chemia Nowej Ery część 2”; Wyd. NOWA ERA - Danuta Babczonek -Wróbel, Teresa Kulawik, Maria Litwin

Klasa III - „Chemia Nowej Ery część 3”; Wyd. NOWA ERA - Danuta Babczonek - Wróbel, Teresa Kulawik, Maria Litwin

MATEMATYKA

„Przed egzaminem gimnazjalnym z matematyki od roku 2012”. Zbiór zadań otwartych
i zamkniętych. Wyd. PODKOWA GDAŃSK.

Autorzy: A. Cewe, M. Krawczyk, B. Zawistowska

MUZYKA

Wykaz autorów zeszytów ćwiczeń do muzyki:

Klasa II – „Gra muzyka! – ćwiczenia dla gimnazjum” - Jan Oleszkowicz

JĘZYK ANGIELSKI

Wykaz autorów zeszytów ćwiczeń do języka angielskiego:

Klasa I - New Exam Challenges 1; Wyd. PEARSON LONGMAN; praca zbiorowa

Klasa II - New Exam Challenges 2; Wyd. PEARSON LONGMAN; praca zbiorowa

Klasa III – Testy gimnazjalne – poziom podstawowy i rozszerzony; Wyd. PEARSON

LONGMAN; praca zbiorowa

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012

 

W piątek 29.06.2012 uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2011/2012.

Dzień rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Św. z udziałem naszego nowego pocztu sztandarowego, po czy udaliśmy się do szkoły, gdzie odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie z wychowankami.

Rozdane zostały świadectwa, dyplomy za frekwencję oraz za uczestnictwo w życiu szkoły i klasy.

Gościem naszej uroczystości był burmistrz MiG Szlichtyngowa, który życzył wszystkim odpoczynku i udanych wakacji.

My również dołączamy się do tych życzeń i DO ZOBACZENIA WE WRZEŚNIU :)

 

zdjęcia

 

 

TO JUŻ JEST KONIEC…

 

Tak śpiewali nasi trzecioklasiści na balu gimnazjalnym, który odbył się w czwartek, 28 czerwca 2012r., w restauracji „Fin De Siecle” na Rynku w Szlichtyngowej. Ale zanim nastąpiły szalone tańce w rytmie znanych przebojów, uczniowie pożegnali się ze szkołą.

We wtorek 26.06. miała miejsce oficjalna uroczystość przygotowana przez uczniów klas III. Rozpoczęła się tradycyjnym polonezem. Dziewczyny w długich, czarnych spódnicach i z różami w ręku, chłopcy w eleganckich garniturach prezentowali się i tańczyli zachwycająco. Po polonezie nastąpiło rozdanie listów gratulacyjnych rodzicom uczniów, którzy w roku szkolnym 2011/2012 uzyskali najwyższe wyniki w nauce. Wychowawcy złożyli także podziękowania rodzicom, angażującym się w życie szkoły i klasy. Dyplomy dla rodziców szkolnych sportowców przekazali nauczyciele wychowania fizycznego.

Pani dyrektor gratulowała wszystkim. Wręczyła również ufundowane przez sponsorów (p. B. Zientek i p. C. Burzyńskiego) stypendia dla najlepszych uczniów. stypendia otrzymali: Monika Moskalewicz (kl. IIIA; średnia 5,78), Bartosz Jasik (kl. IB; średnia 5,36) i Ewelina Pawlak (kl. IB; średnia 5,19). W ten m.in. sposób w naszej szkole promuje się najzdolniejszych.

Podczas uroczystości nie zabrakło też prezentacji talentów. Swoimi umiejętnościami mogli się pochwalić młodzi aktorzy „rekrutowani” spośród trzecioklasistów, którzy na tę okazję przygotowali nową wersję słynnych Mickiewiczowskich Dziadów, czyniąc za miejsce obrzędów nie kaplicę, lecz szkołę. Drugi scenariusz przedstawiał kulisy i trudy pracy nad… scenariuszem pożegnania gimnazjalistów. Obie inscenizacje zebrały gromkie brawa, salwy śmiechu i pochlebne recenzje zebranych. Na równie wielkie pochwały zasłużyli pierwszoklasiści: Ola Andrzejewska (cudownie wykonała piosenkę Adele „One and Only” oraz Bartek Jasik (świetna interpretacja wiersza W. Szymborskiej „Nienawiść”).

Uczniowie klas drugich zgotowali natomiast swoim starszym kolegom „casting” na Pracusia, Modnisię, Sportowca, Cwaniaka i Obiboka („Urodzonego w niedzielę” - jak brzmi oficjalna nazwa tej kategorii) Roku. Złożone z drugoklasistów jury wybrało spośród uczniów kl. III nominowanych i zwycięzców w poszczególnych kategoriach, zaś nagrody wręczali wybrani nauczyciele i p. dyrektor.

Ceremonia pożegnania gimnazjalistów nie byłaby pełna, gdyby zabrakło podziękowań dla rodziców (każdy rodzic otrzymał różę od swojego dziecka, a za tło służyła nieśmiertelna na tę okazję piosenka „Cudownych rodziców mam” w brawurowym wykonaniu Kasi Łuczak) oraz wyrazów wdzięczności dla wychowawców – p. J. Jasik, p. K. Szczepaniak i p. D. Przybeckiego. Nie zabrakło wzruszeń, łez i pamiątkowych fotografii.

Nasi trzecioklasiści długo nie mogli rozstać się ze szkołą, bo prócz wspomnianych już uroczystości, uczestniczyli także w odprawionej dla nich Mszy Św. oraz zatańczyli poloneza przed licznie zebranymi w parku miejskim mieszkańcami Szlichtyngowy i okolic. Za swój występ dostali ogromne brawa i mnóstwo ciepłych słów.

Ostatnim punktem na „liście pożegnalnej” był apel na zakończenie roku szkolnego, odebranie świadectw i zaświadczeń o egzaminie oraz przekazanie na ręce pani dyrektor pamiątkowego tabla, nawiązującego w swej stylistyce do Euro 2012. Gdy będziemy na nie spoglądać, możemy zaśpiewać „Ale to już było i nie wróci więcej…”

 

zdjęcia

 

 

100- LECIE SZKOŁY W SZLICHTYNGOWEJ, NADANIE IMIENIA I SZTANDARU GIMNAZJUM

 

Dzień 22 czerwca 2012 roku zapisze się w historii naszej szkoły jako jeden z najważniejszych. Dlaczego? To właśnie tego dnia obchodziliśmy 100-lecie jej istnienia oraz nastąpiło oficjalne nadanie imienia i sztandaru naszemu Gimnazjum.

Nosimy teraz imię NOBLISTÓW POLSKICH.

Na uroczystości zaszczyciło nas swoją obecnością wielu szacownych gości. Byli to: Dyrektor Delegatury Lubuskiego Kuratorium Oświaty w Zielonej Górze – Pan Remigiusz Majewski, przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Wschowskiego oraz Miasta i Gminy Szlichtyngowa, Ksiądz Dziekan Antoni Łatka, Radni Powiatowi oraz Radni Miasta i Gminy Szlichtyngowa, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele Niepublicznego Ośrodka Zdrowia Lekarza Rodzinnego w Szlichtyngowej, przedstawiciel Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szlichtyngowej, kierownik Biblioteki Publicznej w Szlichtyngowej, dyrektorzy szkół podstawowych ze Szlichtyngowej, Jędrzychowic i Starych Drzewiec, przedstawiciele związków zawodowych działających w oświacie, Przewodnicząca Rady Rodziców oraz przedstawiciele Rodziców Gimnazjum w Szlichtyngowej, przyjaciele, sympatycy szkoły oraz sponsorzy, emerytowani nauczyciele naszej szkoły oraz wszyscy pracownicy zatrudnienia w Gimnazjum w Szlichtyngowej, media regionalne i lokalne.

Ten radosny dla nas dzień rozpoczęty został uroczystą Mszą Świętą, podczas której Ksiądz Dziekan Antoni Łatka, proboszcz naszej parafii, poświęcił sztandar naszego Gimnazjum.

Po Mszy nastąpił przemarsz wszystkich uczestników uroczystości do sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlichtyngowej, gdzie miała miejsce ceremonia nadania szkole imienia Noblistów Polskich. Stosowną uchwałę odczytał pan Jan Bartkowiak – Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Szlichtyngowa.

Następnie przedstawiciele Rady Rodziców przekazali sztandar dyrektor szkoły – Pani Czesławie Świercz, Pani dyrektor zaś przekazała sztandar uczniom.

Autorką projektu sztandaru jest Anna Szklarska, która została absolwentką naszego Gimnazjum w roku szkolnym 2001/2002 pod nazwiskiem Postek. Jego urzeczywistnienia dokonała firma „HaftArt” Julii Drozd-Podbielskiej i Piotra Drozd z Warszawy.

Po oficjalnej części uroczystości nastąpiła część artystyczna, czyli występy naszych utalentowanych, szkolnych aktorów. Przedstawienie nosiło tytuł „Jak to drzewiej bywało i jak do dzisiaj zostało”, a jego bohaterami byli patroni naszej uroczystości – Nobliści Polscy.

Na zakończenie Goście wpisywali się do Księgi Pamiątkowej, oglądali różne prace naszych szkolnych artystów, zwiedzali szkołę – jubilatkę i mięli okazję powspominać „stare dobre czasy” podczas wspólnego poczęstunku.

Jeszcze raz DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM za ciepłe słowa, życzenia i gratulacje oraz za wsparcie, które jest dla nas inspiracją i motywuje do działania.

 

zdjęcia

 

KONKURSY NA 100-LECIE SZKOŁY

 

Obchody 100-lecia szkoły oraz nadanie imienia i sztandaru to na pewno najważniejsza impreza w dotychczasowej historii gimnazjum. W związku z tą uroczystością, uczniowie brali udział w projekcie edukacyjnym. Część działań w ramach projektu miała charakter konkursów. Gimnazjaliści mogli wziąć udział w konkursie plastycznym i fotograficznym pt. „Moja szkoła w moich oczach” oraz w konkursie na słowa hymnu szkolnego. W każdym z nich wzięło udział sporo uczestników. W konkursie plastycznym zwyciężczynią została Monika Moskalewicz, zaś grand prix przyznano Marlenie Boreckiej. W konkursie fotograficznym najlepsi okazali się Bartek Jasik i Klaudia Dźwigała. Najlepsze prace zostały wystawione i można je było obejrzeć podczas uroczystości. Kolejne zwrotki oraz refren do istniejącego od pokoleń hymnu szkolnego stworzyli uczniowie klas pierwszych (B. Jasik, K. Kowalska, K. Królikowska, A. Andrzejewska, A. Mech, H. Mielniczek, A. Mielniczek). To właśnie ich tekst okazał się najlepszy i będzie śpiewany na szkolnych uroczystościach przez następne lata.

Wszyscy wyróżnieni w konkursach otrzymali dyplomy i drobne upominki.

 

RECYTATORSKI FINAŁ

 

10 maja odbyły się finałowe prezentacje Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego, w którym wzięli udział najlepsi deklamatorzy z wszystkich powiatów naszego województwa (w sumie prawie 40 osób). Nasz powiat po raz drugi reprezentowała Aleksandra Mackiewicz z kl. IIIa, zwyciężczyni eliminacji w Sławie.

Ola zaprezentowała humorystyczny felieton Krystyny Jandy pt. Tusz do rzęs. Jej występ został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność. Jury wyróżniło jednak tzw. „ciężki kaliber”, poważny, patetyczny, czasem niepasujący wręcz do wieku repertuar. Co roku nasi uczniowie świetnie się prezentują w konkursach recytatorskich, ale trafienie w gust jurorów okazuje się niezwykle trudne. Tego typu konkursy są niemierzalne, tu nie ma prostych rozwiązań i jednoznacznych wyników. Dlatego – nawet jeśli Ola nie wygrała – to zasługuje na ogromne brawa i gratulacje. W końcu była w ścisłym finale i prezentowała się znakomicie!

                                                                                                                                                J. Jasik

 

ORTOGRAFICZNI MISTRZOWIE POWIATU

 

Już po raz dziesiąty nasi uczniowie wzięli udział w powiatowym konkursie „Mistrz Ortografii”. Kilkukrotnie zdobywaliśmy tytuł mistrzowski indywidualnie lub drużynowo. Jak co roku gospodarze z Gimnazjum nr 1 we Wschowie przygotowali nie lada umysłową rozgrywkę. Tradycyjnie konkurs rozpoczął się od trudnego dyktanda, po którym nastąpiła przerwa na sprawdzenie prac przez jury i słodką przekąskę dla uczestników.

Druga część to quiz, podczas którego osobowa drużyna losowała zestawy pytań, dotyczące zasad ortograficznych i wykorzystywania ich w praktyce. To, kto jest najlepszy, nie było wielką niespodzianką, biorąc pod uwagę, jak wyglądała konfrontacja pomiędzy drużynami z naszej szkoły, Gimnazjum Językowego, Gimnazjum nr 1 we Wschowie oraz Gimnazjum ze Sławy.

Można śmiało powiedzieć, że zgarnęliśmy wszystko. Monika Moskalewicz zrobiła tylko 1 błąd, zostając w ten sposób indywidualnym „Mistrzem Ortografii” (kolejne miejsca także zdobyli nasi uczniowie). W rywalizacji drużynowej team ze Szlichtyngowy w składzie: Ola Andrzejewska, Monika Moskalewicz, Zuzanna Zahorska i Bartek Jasik również był nie do pokonania.

Tak świetny wynik nie jest dziełem przypadku. Nasi gimnazjaliści ciężko pracowali, uczestnicząc w kółku ortograficzno-językowym. Ogromne gratulacje! Tak trzymać!

                                                                                                                                                        J. Jasik

 

ZNAJDŹ WŁASCIWE ROZWIĄZANIE - PROGRAM ZDROWOTNY

 

Uczniowie klas I w roku szkolnym 2011/2012 uczestniczyli w Programie "Znajdź właściwe rozwiązanie" w ramach działalności oświatowo-zdrowotnej i promocji zdrowia ogłoszonym przez Powiatową Stację sanitarno-Epidemiologiczną w Nowej Soli. Koordynatorem szkolnym był pedagog szkolny M. Paulo-Wolińska i wraz z realizatorami Programu: wychowawcami klas I p. E. Dymek, p. B. Garsztka-Zientek, p. A. Szymczak i nauczycielami biologii p. K. Szczepaniak i p. B. Postek. Uczniowie podczas cyklu spotkań zapoznawali się z treściami programowymi i zdobywali umiejętności radzenia sobie w okolicznościach zwiększających ryzyko palenia tytoniu.

Tematy poruszane na zajęciach warsztatowych to:

1. Poznajmy się bliżej.

2. Laboratorium ciała.

3. Naucz się mówić "nie".

4. Znajdź właściwe rozwiązanie.

5. Uwierz w siebie.

                                                                                                                                                       M. Wolińska

 

APEL - WRĘCZENIE DYPLOMÓW ZA OSIĄGNIĘCIA W II SEMESTRZE

 

W piątek 15.06.2012r odbył się apel, na którym wręczono dyplomy za zajęcie zwycięskich miejsc w konkursach przedmiotowych oraz rozgrywkach sportowych.

Nagrodzonym gratulujemy .
                                                                                                                               K. Szczepaniak

 

zdjęcia

 

FESTIWAL SZKŁÓŁ WE WSCHOWIE

 

W dniu 16 marca 2012 nasi gimnazjaliści uczestniczyli w organizowanym przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Wschowie i Powiatowy Urząd Pracy „Festiwalu szkół”.

Udział w imprezie poprzedzony był przygotowaniami, których celem była promocja naszej szkoły w powiecie wschowskim. Oprócz uczniów promujących szlichtyngowskie gimnazjum, w „Festiwalu szkół” uczestniczyli również uczniowie klas trzecich, którzy mieli możliwość zapoznania się z ofertą oświatową naszego powiatu.

                                                                                                                                  Bogumiła Postek

 

BADANIA I WARSZRATY Z PORADNIĄ PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNĄ WE WSCHOWIE

 

W miesiącu listopadzie i grudniu 2011 roku uczniowie klas III naszego Gimnazjum uczestniczyli w ramach zajęć doradztwa zawodowego w warsztatach „Wstęp do planowania kariery zawodowej” zorganizowanych wspólnie z Poradnią Psycholgiczno-Pedagogiczną. Warsztaty prowadzone były wspólnie przez Panie: Magdalenę Ast, Amikę Szlemp i Bogumiłę Postek.

Warsztaty ukazały naszej młodzieży możliwości dalszego kształcenia. Ponadto uświadomiły jej, że kształcić się o obecnych czasach musimy przez całe życie, by łatwiej odnaleźć się na rynku pracy.

Również w tym samym czasie nasi uczniowie mieli możliwość skorzystania z badań „Zdolności predyspozycji zawodowych”, które pozwoliły na lepsze rozpoznanie własnych ukierunkowań zawodowych.

                                                                                                                   Doradca zawodowy

                                                                                                                  mgr Bogumiła Postek

 

DZIEŃ NASZYCH PRZYSZŁYCH PATRONÓW SZKOŁY

 

Już 22 czerwca nasze Gimnazjum otrzyma imię Noblistów Polskich.

Chcąc przybliżyć sylwetki wybitnych Polaków: H. Sienkiewicza, M. Curie-Skłodowskiej, W.S. Reymonta, L. Wałęsy, Cz. Miłosza, W. Szymborskiej, w piątek 8 czerwca zorganizowano wielki międzyklasowy konkurs dotyczący ich życia i działalności. Każda klasa przygotowała plakat prezentujący wylosowaną wcześniej postać noblisty, włącznie z fundatorem tej nagrody- panem Alfredem. Uczniowie przebrali się także za swoich wybrańców. Najzabawniejszą, jak i za życia, okazała się pani Wisława, która ubrana w grube skarpety i przykrótką marynarkę, z wdziękiem powiedziała kilka słów o sobie. Następnie jury oceniło wykonane różnorakimi technikami statuetki, tzw. Nobelki, które od przyszłego roku szkolnego przyznawane będą szkolnym geniuszom w kilku dziedzinach. Imponująca była głowa Nobla klasy II A lub paląca się laska dynamitu klasy I B. Póżniej przeprowadzono quiz dotyczący naszych przyszłych patronów. Trzyosobowe drużyny były świetnie przygotowane.

Ostatnią konkurencję stanowiła recytacja utworu uhonorowanego nagrodą pisarza.

Pojawiła się poezja i proza. Kiedy jury zliczało punkty, czas umilali nam śpiewem dwaj, świeżo odkryci, utalentowani uczniowie klasy III C: D. Redzicki i D. Ambroży.

Miło było usłyszec w ich wykonaniu Beatę. Niestety w naszej szkole nie ma dziewczyny

o tym czarodziejskim, zapomnianym imieniu.

Wyniki nie były zaskakujące. Miejsce I zdobyła klasa I B, tuż za nią była klasa III A, a na miejscu trzecim uklasyfikowała się II A. Gratulujemy wiedzy, pomysłów i zaangażowania.

Ale to nie koniec przyjemności. Z okazji,spóżnionego Dnia Dziecka urządziliśmy też grilla i odbył się bardzo ekscytujący mecz między nauczycielkami i uczennicami klas I i II. Przewaga była zdecydowanie po stronie młodszych piłkarek, ale nieco starsze walczyły zaciekle. Trzeba dodać, że warunki pogodowe nie sprzyjały – z nieba lał się żar. W rezultacie spotkanie zakończyło się wynikiem 2:1 dla gimnazjalistek.

W ten sposób w naszej szkole rozpoczęliśmy EURO 2012.

                                                                                                                            Agnieszka Grzelak

 

LEDNICA 2012

 

2 czerwca 2012r. młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w XVI Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem:
                                                      „Miłość Cię znajdzie”.

Mimo zdradliwej pogody – na zmianę nad Polami Lednickimi świeciło oślepiające słońce, wiał porywisty wiatr, albo padał ulewny deszcz - tysiące młodych ludzi modliło się, śpiewało i tańczyło, szukając odpowiedzi na pytanie czym jest miłość i miłosierdzie.

Spotkanie miało trzy wielkie części. Pierwsza to spotkanie z siostrą Faustyną przez ucałowanie jej relikwii . Następnie odbyło się spotkanie z Chrystusem w Eucharystii i wybór Chrystusa, wreszcie trzeci punkt programu: adoracja obrazu Jezusa Miłosiernego połączona zarówno z milczeniem, modlitwą, jak i tańcem i śpiewem. Swoje przesłanie do młodych skierował Papież Benedykt XVI. Spotkanie zakończyło się wystrzeleniem w niebo Iskry Miłosierdzia i tradycyjnym przejściem przez Bramę Rybę.

Każdy uczestnik Spotkania otrzymał Wybór tekstów z „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny, książkę ks. Józefa Orchowskiego „Święta Siostra Faustyna i Boże Miłosierdzie” oraz serce
z piernika.

                                                                                                                                     K. Felińska

 

zdjęcia

 

 

WYCIECZKA DO KARPACZA

 

W dniach 1.06- 3.06 2012r. odbyła się trzydniowa wycieczka do Karpacza. Uczestnikami tej wycieczki byli uczniowie klasy III b.
W pierwszym dniu naszego pobytu w Karpaczu spacerowaliśmy po mieście i podziwialiśmy piękne okolice. Następnego dnia wyruszyliśmy zdobyć Śnieżkę. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Karkonoski Park Narodowy. Trasa pod względem trudności była urozmaicona. Po drodze uczniowie podziwiali piękny krajobraz gór. Ostatniego dnia udaliśmy się do Świątyni Wang.

                                                                                                  

                                                                                                                               K. Szczepaniak

zdjęcia

 

WYCIECZKA DO OGRODU BOTANICZNEGO WE WROCŁAWIU

 

Grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Ogrodu Botanicznego – oazy piękna i spokoju. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Panoramy Natury – wystawy ukazującej rozwój świata roślinnego i zwierzęcego na naszej planecie. Dzięki tej wystawie młodzież mogła prześledzić ewolucję organizmów żywych w ciągu 600 milionów lat, od końca prekambru do współczesności. Następnie uczniowie mogli zapoznać się z roślinności, jaka występuje na ternie ogrodu. Później zwiedziliśmy katedrę , Ostrów Tumski. Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni.
                                                                                                                                     K. Szczepaniak
                                                                                                                                          K. Felińska

 

zdjęcia

 

 

DZIEŃ MATKI

 

28 maja br. w naszej szkole odbyło się uroczystość z okazji „Dnia Matki”. Pomysłodawcami tej imprezy byli uczniowie z działającego w szkole Koła Wolontariatu. Wraz z opiekunami (p. K. Felińską, K. Fularz i M. Paulo-Wolińska) wolontariusze z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do tej uroczystości. Gdy nadszedł długo wyczekiwany dzień na nasze mamy czekało wiele miłych niespodzianek. Przygotowaliśmy dla nich m. in. inscenizację oraz krótki pokaz slajdów z naszymi zdjęciami. Podarowaliśmy im także ręcznie wykonane laurki, niezapominajki oraz piękne róże. Mamy nagrodziły nasze starania gromkimi brawami. Po zakończeniu przedstawienia na naszych gości czekał słodki poczęstunek. Wspólnie będziemy mogli wspominać te radosne chwile dzięki pięknym zdjęciom…

                                                                     Uczennice kl. II a: Paulina Piwowar, Justyna Jabłońska

 

zdjęcia

 

 

KONKURS ORTOGRAFICZNY W SŁAWIE

 

W sobotę 12 maja nasi uczniowie: A. Andrzejewska, M. Moskalewicz, Z. Zahorska, B. Jasik wzięli udział w drugim etapie Konkursu Ortograficznego pod patronatem Kuratorium Oświaty w Gorzowie organizowanym przez Gimnazjum w Sławie. Tekst dyktanda dotyczył historii, zabytków, obecnej architektury i przyrody tego niewielkiego lubuskiego miasteczka.

Uczestnicy musieli przede wszystkim wykazać się znajomością zasad pisowni wielką i małą literą. Po sporym wysiłku umysłowym organizatorzy uraczyli mistrzów pióra domowymi wypiekami.

Okazało się, że zwyciężczynią jest nasza trzecioklasistka Monika Moskalewicz.

Natomiast miejsce trzecie zajęła uczennica klasy pierwszej Aleksandra Andrzejewska.

Pozostali reprezentanci również spisali się na medal. Gratulujemy wszystkim !

                                                                                                                                     Agnieszka Grzelak

 

DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ DNIEM TOLERANCJI

 

zdjęcia

 

BIEGI ULICZNE 2012

 

Klasyfikacja Biegu Ulicznego 9.05.2012

Gimnazjum

 

 

 

Klasa I

Dziewczęta                                                                             Chłopcy

1. Neć Kaja                                                                   1. Wójcik Szymon

2. Grodzka Jolanta                                                   2. Mielniczek Adrian

3. Ilmak Patrycja                                                       3. Lidzbarski Jakub

Klasa II

Dziewczęta                                                                             Chłopcy

1. Kubacka Aleksandra                                            1. Królikowski Robert

2. Lachowska Daria                                                   2. Onoszko Patryk

3. Jabłońska Justyna                                                3. Ciesielski Patryk

Klasa III

Dziewczęta                                                                              Chłopcy

1. Borecka Marlena                                                   1. Kubiak Bartek

2. Mech Natalia                                                          2. Kowalski Daniel

3. Wujczak Malwina                                                 3. Niemaczek Oskar

                                                  Gratulujemy!

                                                                                                                         D.Przybecki

                                                                                                                          S.Domagała

 

zdjęcia

 

XI GŁOGOWSKI KONKURS PAPIESKI

 

Dnia 19 kwietnia odbył się finał XI Głogowskiego Konkursu Papieskiego, który zorganizowany został przez Zespół Szkól Ekonomicznych w Głogowie. Tegoroczna edycja nosiła nazwę: Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy.

Pięcioro uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w edycji literackiej i plastycznej konkursu.

Monika Moskalewicz zdobyła II miejsce w edycji literackiej, prezentując swoje wiersze poświęcone postaci Jana Pawła II.

Paulina Piwowar z klasy IIa i Agata Walaszczyk z klasy Ic otrzymały wyróżnienia za swoje prace plastyczne, w których przedstawiły modlącego się Jana Pawła II.

                                                                                                                                      Krystyna Felińska

 

zdjęcia

 

V DIECEZJALNY KONKURS BIBLIJNY

 

Dnia16 kwietnia odbył się etap rejonowy V Diecezjalnego Konkursu Biblijnego dla uczniów szkół gimnazjalnych. Konkurs ten jest organizowany przez stowarzyszenie "Civitas Christiana" , pod patronatem J.E. Ks Bp Stefana Regmunta i Lubuskiego Kuratora Oświaty. Tematem konkursu była Ewangelia wg Św. Łukasza.

Naszą szkołę reprezentowali:

Monika Zalewska – kl. IaBartosz Jasik – kl. IbMonika Moskalewicz – kl. IIIa

Do etapu diecezjalnego zakwalifikowała się Monika Moskalewicz, której gratulujemy
i życzymy powodzenia w finale.

                                                                                                                                        Krystyna Felińska

 

VII KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ

 

12.04.2012 r. w Głogowie w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się VII konkurs piosenki obcojęzycznej. Wzięło w nim udział 60 wykonawców w trzech kategoriach wiekowych. Podczas eliminacji nasza gimnazjalistka Aleksandra Andrzejewska zachwyciła jury. Dzień później, 13.04.2012 r. odbył się koncert finałowy, na którym Ola zajęła I miejsce w kategorii gimnazjum. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!!!

                                                                                                                                 Monika Rogacz

 

DRZWI OTWARTE

 

Po raz kolejny nasze gimnazjum otworzyło szkolne drzwi dla obecnych szóstoklasistów. Z tej okazji przygotowano wiele dodatkowych atrakcji. Gości powitała pani dyrektor Czesława Świercz, potem uczniowie zwiedzili szkołę. Poszczególne grupy ruszyły ze swoimi przewodnikami do poszczególnych gabinetów. Uczniowie uczestniczyli m. im. w zajęciach artystycznych (robili biżuterię, uczyli się tańca), kulinarnych oraz zabawiali się w młodych chemików. Imprezę obsługiwali uczniowie klasy I a (Urszula Lajzner) i I b (Bartosz Jasik).
Podziękowania za szczególne zaangażowanie składamy wszystkim uczestnikom „Drzwi otwartych”, którzy gościli w murach naszej szkoły oraz naszym uczniom i nauczycielom.
Zapraszamy w przyszłym roku szkolnym od września.
Do zobaczenia.
                                                                                                                             Katarzyna Szczepaniak

zdjęcia

 

 

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

 

12 kwietnia 2012 r. w Szkole Podstawowej w Szlichtyngowej odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W kategorii szkół gimnazjalnych udział wzięło 6 szkół należących do powiatu wschowskiego. Każda drużyna składała się z 3 zawodników, którzy brali udział w czterech konkurencjach: test wiedzy, miasteczko ruchu drogowego, tor przeszkód oraz udzielanie pomocy przedmedycznej.

Po bardzo zaciętej i wyrównanej rywalizacji wyniki przedstawiają się następująco:

I m-ce Gimnazjum nr1 we Wschowie
II m-ce Gimnazjum językowe we Wschowie
III m-ce Gimnazjum w Ciosańcu

IV m-ce Gimnazjum w Szlichtyngowej

Niestety zabrakło nam trochę szczęścia…, a może pogoda nie dopisała :)

Za rok będzie lepiej.

                                                                                                                                    Anita Szymczak

zdjęcia

 

 

ROK KORCZAKOWSKI W NASZEJ SZKOLE

 

Janusz Korczak (1878 - 1942)

Prawdziwe nazwisko: Henryk Goldszmit

Pedagog, autor książek dla dzieci i młodzieży. Z zawodu lekarz, całe życie poświęcił dzieciom, propagując oparte na miłości i dziecięcej demokracji wzorce wychowawcze.
Upowszechnił wiedzę pedagogiczną nazywaną pedagogiką serca. Był kierownikiem żydowskiego i polskiego sierocińca, prowadził redagowany przez dzieci „Mały przegląd”, jako „Stary Doktor” wygłaszał gawędy radiowe.
Zrozumienie psychiki i potrzeb dziecka widać w jego utworach adresowanych do młodych czytelników, do których należą m.in.: Kajtuś czarodziej, Król Maciuś Pierwszy.
Pozostając z wychowankami wybrał śmierć w obozie zagłady.

Z okazji siedemdziesiątej rocznicy jego śmierci rok 2012 ogłoszony został Rokiem Korczakowskim.
Znany reżyser, Andrzej Wajda, poświęcił Januszowi Korczakowi film.

W naszej szkole także chcemy uczcić tego wybitnego pedagoga, dlatego opracowaliśmy i sukcesywnie realizujemy harmonogram obchodów Roku Korczaka. Stąd też np. każda klasa przygotowała okolicznościową gazetkę w swojej pracowni, zaś podczas ferii zimowych zaplanowany został poranek filmowy, podczas którego można było obejrzeć film Wajdy, opowiadający o wojennych losach „Starego Doktora”.

A oto pozostałe propozycje działań związanych z Rokiem Korczakowskim w naszym gimnazjum:

*Godzina wychowawcza: „Korczak- pedagog”- maj 2012

* Konkurs plastyczny „Dziecko- człowiek”- wrzesień 2012

* Konkurs czytelniczy dotyczący książek dla dzieci autorstwa Janusza Korczaka (we współpracy z Biblioteką Publiczną w Szlichtyngowej) – listopad 2012

 

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

 

W miesiącu marcu uczniowie naszego gimnazjum odnieśli ogromne szkolne sukcesy. Uzyskali awans do etapów wojewódzkich w różnych dziedzinach:

1. Wojewódzki etap konkursu geograficznego – Monika Moskalewicz – kl. III a

2. Wojewódzki etap OTWP „ Młodzież zapobiega pożarom” – Dawid Kaźmierczak – kl. IIIc

3. Wojewódzki etap konkursu recytatorskiego – Aleksandra Mackiewicz – kl. III a

Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

 

ZNOWU BYLIŚMY NAJLEPSI...

 

W piątek, 30 marca, reprezentacja naszej szkoły w silnym składzie: Paulina Piwowar (kl. II A), Aleksandra Mackiewicz (kl. III A), Bartosz Jasik (kl. I B), brała udział w Rejonowym Konkursie Recytatorskim w Sławie.

Poziom rywalizacji między gimnazjalistami był bardzo wysoki. Doskonale przygotowani okazali się reprezentanci Gimnazjum nr 2 we Wschowie - dwoje z nich otrzymało wyróżnienia. Natomiast najlepszą na polu recytacji została, drugi raz z rzędu, Aleksandra Mackiewicz. Kolejny raz od kilku lat nagrodzony jest uczeń naszej szkoły. Ola otrzymała nominację do etapu wojewódzkiego. Również Paulina i Bartek spisali się na medal.

Jesteśmy bardzo dumni i gratulujemy wspaniałej postawy!

                                                                                                                                                  Agnieszka Grzelak

 

ELIMINACJE POWIATOWE OTWP „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

 

28 marca 2012 r. w siedzibie OSP we Wschowie odbyły się powiatowe eliminacje turnieju wiedzy pożarniczej. Brali w nich udział uczniowie reprezentujący różne grupy wiekowe, tzn. byli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści oraz uczniowie szkół średnich.

Naszą szkołę reprezentowali: Dorota Drewniak (III a), Katarzyna Kowalska (I c), Dawid Kaźmierczak (III c), Bartosz Tlałka (II b) oraz Damian Paszkowski (I c).

Cały turniej odbywał się w dwóch etapach: I – test pisemny, II – etap ustny.

Do drugiego etapu przechodziło troje uczniów z największą liczbą punktów z testu.

Znalazł się w nim również nasz uczeń Dawid Kaźmierczak. Po części ustnej Dawid zajął II miejsce, co dało mu awans do eliminacji wojewódzkich. Gratulacje!!!

                                                                                                                                Anita Szymczak

zdjęcia

 

ZDOLNI RECYTATORZY NA KONKURSIE W GŁOGOWIE

 

Dnia 23 marca 2012 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie odbył się VI Konkurs Recytatorski, zorganizowany przez Koło Naukowe Studentów Instytutu Humanistycznego PWSZ. Tegoroczna edycja, „Niektórzy lubią poezję”, poświęcona była Wisławie Szymborskiej.

Aż siedemdziesięcioro uczestników, wśród których byli studenci PWSZ oraz gimnazjaliści i licealiści z Głogowa, Lubina, Polkowic, Góry, Kotli, Gaworzyc, Leszna, Szlichtyngowy, Sławy, Nowej Soli, Wschowy, recytowało utwory laureatki Nagrody Nobla.

Nasza szkoła miała troje reprezentantów: Paulinę Piwowar z klasy II a (recytowała wiersz „Przy winie”, Bartka Jasika z klasy I b (prezentował tekst „Nienawiść”) oraz Olę Mackiewicz z III a (deklamowała wiersz „Niektórzy lubią poezję”).

Cała trójka włożyła wiele czasu i trudu w przygotowania, dlatego też godnie reprezentowała szlichtyngowskie gimnazjum. Ich występy były bardzo udane, ale konkurencja … ogromna, tym bardziej, że klasyfikacja uczestników nie przewidywała podziału na kategorie wiekowe. W związku z tym gimnazjaliści stanęli w szranki- jak równy z równym- nie tylko z innymi gimnazjalistami, ale też licealistami i studentami.

Klasyfikacja końcowa wyglądała następująco:

I miejsce – Łukasz Łaszewski, Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Górze (opiekun Maciej Kostyk)

II miejsce – Wiktoria Pawlak, Gimnazjum Nr 2 w Głogowie (opiekun Małgorzata Jankowska)

III miejsce – Marcin Koziarz, Zespół Szkół Sportowych, Gimnazjum nr 2 Sportowe, Lubin (opiekun Monika Klemaszewska)

Wyróżnienia:

Aleksandra Mackiewicz, Gimnazjum w Szlichtyngowej (opiekun Justyna Jasik)

Aleksandra Ludkowska, Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Górze (opiekun Maciej Kostyk)

Alicja Kałuża, Gimnazjum Nr 2 w Głogowie (opiekun Małgorzata Jankowska)

Wszystkim recytatorom wręczono dyplomy uczestnictwa w konkursie, jego laureaci otrzymali dyplomy i różnorodne nagrody. Doceniono trud nauczycieli, którzy przygotowali do konkursu swoich uczniów.

Z konkursu im. Wisławy Szymborskiej wróciliśmy więc z wyróżnieniem dla Oli, dyplomami dla każdego uczestnika i książkami- podziękowaniami dla polonistek (p. Jasik i p. Grzelak), które przygotowywały swoich uczniów oraz …mocnym postanowieniem, że za rok znów pokażemy, na co nas stać.

 

DZIEŃ WIOSNY - DNIEM ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

 

Dnia 21 marca 2012r. zorganizowana została akcja Dzień Wiosny – Dniem Zdrowej Żywności. Inicjatorkami przedsięwzięcia były panie B. Postek i K. Szczepaniak.
W organizację Dnia Zdrowej Żywności zostali zaangażowani uczniowie wszystkich klas, którzy pod okiem swoich wychowawców mieli przygotować m.in. plakaty, potrawy itp. Uczniowie spisali się na medal.
Tego dnia również odkrywaliśmy talenty naszych uczniów, którzy zaprezentowali swoje zdolności.

                                                                                                                             K. Szczepaniak

                                                                                                                                   B. Postek

zdjęcia

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LICZBY π

 

14 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby π odbył się ogólnoszkolny konkurs wiedzy o liczbie π. Dodatkowo młodzież przygotowała gazetki lub plakaty oraz pisała wiersze lub opowiadania o ludolfinie.

W ogólnej punktacji wygrała klasa IIa zdobywając 17 pkt, 16,5 pkt otrzymała klasa Ia, na trzecie miejsce zasłużyła IIIb z sumą 8,5 pkt.

W kategorii gazetka – I miejsce klasa IIa

W kategorii konkurs wiedzy – I miejsce klasa Ic

W kategorii wiersz lub opowiadanie – klasa Ia

                                                                                                                          Ewa Dymek

 

 

11 MARCA - DZIEŃ SOŁTYSA

Z okazji Dnia Sołtysa

wszystkim Sołtysom

oraz Radom Sołeckim Sołectw gminy Szlichtyngowa

składamy najserdeczniejsze życzenia

zdrowia, szczęścia, pomyślności

oraz

                                 zadowolenia z pełnienia funkcji społecznej

                              Grono Pedagogiczne

                            pracownicy niepedagogiczni

                               oraz uczniowie

                         Gimnazjum w Szlichtyngowej

 

 

DZIEŃ KOBIET – 8 MARCA

 

Dnia 7 marca 2012 roku odbyło się w naszej szkole przedstawienie z okazji Dnia Kobiet. Jego główny akcent skierowany był na pokazaniu jak kobiety były i są postrzegane przez mężczyzn. Nie udałoby się to przedsięwzięcie, gdyby nie zaangażowanie uczniów naszego gimnazjum. W rolach głównych wystąpili: Aleksandra Mackiewicz, Bartosz Jasik, Agnieszka Mieszczanowicz, Dawid Ambroży, Dominika Torz, Oskar Mika, Aleksandra Andrzejewska, Adrian Giertuga, Marlena Borecka, Dawid Redzicki. Wspólne śpiewanie znanych piosenek wytworzyło wspaniałą atmosferę, która towarzyszyła tejże uroczystości. Po odśpiewaniu sto lat na końcu spotkania, Panie otrzymały drobne upominki. Wszystkim biorącym udział w przedstawieniu bardzo dziękujemy.

                                                                                                                                  D.Przybecki

                                                                                                                                    S.Domagała

zdjęcia

 

 

SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

„Kościół naszym domem”.

5 – 7.03.2012r.

 

Poniedziałek

8.00 – 9.20 Pięciobój religijny: „MÓJ KOŚCIÓŁ”.

Pięć dyscyplin związanych z wiedzą o Kościele.

9.25 Wyjście do kościoła.

9.30 – 10.30 Msza Św.

10.45 Powrót do domu.

Wtorek

8.00 – 9.20 Wykonywanie plakatów ilustrujących słowa papieża Benedykta XVI:

„Budynek kościoła jest konkretnym znakiem wspólnoty Kościoła, zbudowanej z „żywych kamieni”, którymi są wierzący”.

9.25 Wyjście do kościoła.

9.30 – 10.30 Droga Krzyżowa.

10.45 Powrót do domu.

Środa

8.00 – 9.20 Godzina wychowawcza:

Temat: Dom to więcej niż budynek.

od 8.30 Spowiedź dla klas: 1a, 1b, 1c, 2a

od 8.55 Spowiedź dla klas: 2b, 3a, 3b, 3c

9.25 Wyjście do kościoła.

9.30 – 10.30 Msza Św.

10.45 Powrót do domu.

                                                                                                                           Ks. Antoni Łatka

                                                                                                                                    proboszcz

 

 

OTWP „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

 

1 marca 2012 roku odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W eliminacjach udział wzięli uczniowie przedstawiający dwie grupy wiekowe: szkoły podstawowe i gimnazja.

Nasze gimnazjum reprezentowali: Katarzyna Kowalska (Ic), Dorota Drewniak (IIIa), Izabela Dziechciarz (IIIa), Damian Paszkowski (Ic), Hubert Mielniczek (Ia), Bartosz Tlałka (IIb), Oskar Niemaczek (IIb) oraz Dawid Kaźmierczak (IIIc).

Wszyscy uczniowie w I etapie rozwiązywali test, zawierający pytania dotyczące pożarnictwa. II etap – ustny – sprawdzał wiadomości najlepszej piątki uczestników. Jego celem było również wyłonienie zwycięzcy. Troje uczniów z najlepszymi wynikami reprezentować będzie szkołę w eliminacjach powiatowych.

Wyniki naszych uczniów przedstawiają się następująco:

I miejsce – Dawid Kaźmierczak

II miejsce – Katarzyna Kowalska

III miejsce – Bartosz Tlałka

IV miejsce – Damian Paszkowski

V miejsce – Dorota Drewniak

VI miejsce – Oskar Niemaczek

VII miejsce – Hubert Mielniczek

VIII miejsce – Izabela Dziechciarz

                                                                           Gratuluję!

                                                                                                                               Anita Szymczak

zdjęcia

 

 

WYCIECZKA DO KOŁA ŁOWIECKIEGO „RYŚ”

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Koła Łowieckiego „RYŚ” we Wschowie. Będąc na miejscu mieliśmy okazję posłuchać o zwyczajach łowieckich i polowaniach . Młodzież dowiedziała się wiele ciekawych rzeczy. Wiadomości na temat łowiectwa przekazał nam członek koła pan Wojciech Krygier. Duże wrażenie wywarły na uczniach trofea.
                                                                                                                       Katarzyna Szczepaniak

 

 

KONKURS O ŻYCIU, TWÓRCZOŚCI I DZIAŁALNOŚCI JANUSZA KORCZAKA

 

10 lutego z okazji siedemdziesiątej rocznicy śmierci pedagoga, pisarza, publicysty, działacza społecznego - Janusza Korczaka w naszej szkole odbył się konkurs, który dotyczył postaci tego wybitnego Polaka. Każdą klasę reprezentowało po dwóch uczniów. Musieli zaznajomić się z ciekawostkami z życia J. Korczaka i rywalizować między sobą w quizie miedzyklasowym. Odpowiadali na pytania za: 1 pkt, 2 pkt, 3 pkt.

Punkty można było zdobyć bądź stracić , liczyła się więc także taktyka.

Bezkonkurencyjna okazała się klasa III B , ale przede wszystkim Martyna Kowalska, która przygotowywała się do konkursu do wczesnych godzin porannych. Gratulujemy i podziwiamy determinację. II miejsce zajęła klasa I B, III miejsce ex aequo – klasa II A i III A . Dodatkowo gimnazjaliści przygotowywali gazetki na temat życia i działalności Janusza Korczaka.

Organizatorkami całego przedsięwzięcia były poloniski: J. Jasik, A. Grzelak i A. Neć.

                                                                                                                                                           A. Grzelak

 

WRĘCZENIE DYPLOMÓW ZA OSIĄGNIĘCIA W I SEMESTRZE ROKU SZK. 2011/2012

 

Dnia 17 stycznia 2012r. odbył się apel, na którym podsumowano udział naszej młodzieży w konkursach przedmiotowych oraz rozgrywkach sportowych.
Poza tym Pani Dyrektor Czesława Świercz wręczyła dyplomy uczniom za wzorową (100%) frekwencję. Cieszy nas fakt, iż z roku na rok liczba uczniów z taką frekwencją rośnie. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w II semestrze.
                                                                                                                           Katarzyna Szczepaniak

zdjęcia

 

SZKOLNA OLIMPIADA WIEDZY O AIDS

 

W ramach obchodów Światowego Dnia walki z AIDS, w szkole przeprowadzono test na temat AIDS/HIV.

Najlepsze wyniki uzyskali:
Monika Zalewska (kl. I a) – I miejsce,

Bartosz Jasik (kl.I b) i Katarzyna Kowalska (kl.I c) – II miejsce,

Katarzyna Pawiłoć (kl. II a) –III miejsce.

Poza tym w olimpiadzie udział wzięli: Aleksandra Mech, Aleksandra Kubacka, Oskar Niemaczek, Aleksandra Andrzejewska, Kaja Neć.

                                                                                                                       K. Szczepaniak

 

 

KULTURALNIE…TEATRALNIE

 

Czy chcemy uchodzić za ludzi światłych i kulturalnych? Zapewne tak. Może trochę trudniej nam z dostępem do tzw. kultury wysokiej niż mieszkańcom dużych miast, ale jakoś próbujemy sobie radzić. Co roku uczestniczymy w spektaklach, przygotowywanych m.in. przez teatr edukacyjny z Wrocławia. Tak było i 28 listopada. W głogowskim MOK-u odbyło się przedstawienie Pióro mistrza Jana, którego pomysł oparty był na podróży w czasie i nawiązywał do twórczości Kochanowskiego. Niestety sam pomysł nie wystarczy, by spektakl był ciekawy. Mieliśmy nadzieję, że twórcy inscenizacji przybliżą nam twórczość poety z Czarnolasu (na czym zależało głównie trzecioklasistom, którzy w ten sposób chcieli mieć „powtórkę” przed próbnym egzaminem). Sposób realizacji okazał się jednak nużący i nieco „przedobrzony”, co spowodowało, że prawie czterdziestoosobowa grupa gimnazjalistów pod opieką p. Jasik, p. Felińskiej i p. Fularz nie mogła się doczekać końca tej scenicznej opowieści. Byliśmy niemal pewni, że nie zniechęci to naszych uczniów do uczestnictwa w kolejnym spektaklu, który odbył się 15 grudnia. Tym razem mieliśmy okazję obejrzeć Zemstę Aleksandra Fredry. Szesnastoosobowa obsada aktorska i świetne recenzje dotychczasowych Przedstawienie było udane i bez żadnych wątpliwości można stwierdzić, że mogło służyć za genialne powtórzenie przed sprawdzianem z lektury lub egzaminem. Dodatkową atrakcją była możliwość uczestnictwa w warsztatach z aktorami, którzy przybliżyli nam kulisy swojej pracy. Organizatorkami tego wyjazdu były panie polonistki, którym spektakl także przypadł do gustu. Ponadto prawdopodobnie jeszcze przed feriami zimowymi nasza szkoła weźmie udział w warsztatowej lekcji teatralnej. Jeśli pomysł się spodoba, zajęcia takie staną się cykliczne.
Pamiętajmy, że QLTURA na co dzień i kultura wysoka powinny iść w parze i na pewno nikomu nie zaszkodzą!
                                                                                                                                           J. Jasik

 

 

INNOWACYJNA METODYKA PRACY, CZYLI BADANIE PREDYSPOZYCJI I ZAINTERESOWAŃ ZAWODOWYCH UCZNIÓW Z WYKORZYSTANIEM GRY KOMPUTEROWEJ

 

Na przełomie października i listopada 2011 r. w ramach realizacji zadań z zakresu doradztwa zawodowego w obszarze pomocy psychologiczno-pedagogicznej w naszej szkole, 31 uczniów z klas II i III uczestniczyło w badaniach normalizacyjnych gry komputerowej TALENT GAME, pt.: „Tajemnice Aeropolis”. Gra ta jest innowacyjnym narzędziem diagnostycznym w postaci ciekawej (jak to ocenili Uczniowie !) gry komputerowej badającej predyspozycje i zainteresowania zawodowe uczniów.
Po zakończonej grze wyniki uczestników były automatycznie wysyłane przez Internet do firmy. Uczniowie otrzymali swoje hasła, aby mogli uzyskać raport swoich predyspozycji.
Ten innowacyjny projekt opracowany przez firmę UseLab został zrealizowany na zlecenie MEN ze środków unijnych. Szkoły, które wzięły udział w badaniach, jako pierwsze otrzymają ostateczną wersję gry, którą będą mogły wykorzystywać do badania swoich uczniów w kolejnych latach. Z opinii uczniów uczestniczących obecnie w projekcie, wynikało jednoznacznie, że warto.
Ponadto, szkoły uczestniczące w projekcie otrzymają podziękowania na stronie internetowej promującej grę (http://www.talentgame.pl/) oraz otrzymają dyplomy z podziękowaniami. Zostanie również wysłana informacja z podziękowaniami dla naszej szkoły do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zgodnie z deklaracją wyżej wymienionej Firmy.
                                                                                                                                 Doradca zawodowy

                                                                                                                                 mgr Bogumiła Postek

 

 

LAPONIA – KRAINĄ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

 

Przed świętami Bożego Narodzenia, w dniu 13.12.2011r. odbył się w naszej szkole konkurs geograficzno-plastyczny nt.: „Laponia – krainą Świętego Mikołaja”.
Celem konkursu było wskazanie uczniom możliwości wykorzystania wiedzy i umiejętności geograficznych, jak i plastycznych w codziennym życiu oraz rozwijanie ciekawości świata, systemów wartości i sposobów życia. Wszystkie prace przyozdobiły korytarz szkolny, a podczas grudniowego zebrania, prace swoich pociech mogli podziwiać rodzice.
W rywalizacji, która odbyła się w dwóch kategoriach: opis Laponii i postać Świętego Mikołaja w płaszczyźnie oraz opis Laponii i postać przestrzenna Świętego Mikołaja najwyższe lokaty zajęli uczniowie:
1. Opis i plakat:
I. miejsce – Arleta Chodorowska, Robert Josefowicz,
II. miejsce – Katarzyna Pawiłojć, Paulina Kamińska,
III. miejsce – Urszula Lajzner, Bartosz Jasik oraz Patrycja Ciesielska.
2. Opis i postać przestrzenna:
I. miejsce – Krystian Szczepaniak, Szymon Zwarycz, Gracjan Jaciuk,
II. miejsce - Bartosz Popowicz, Błażej Zawadzki,
III. miejsce – Aleksandra Andrzejewska, Katarzyna Kowalska oraz Kacper Kamiński.

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni, ponadto na apelu ogólnoszkolnym promującym osiągnięcia naszych uczniów, za najwyższe lokaty zostaną uczestnikom wręczone dyplomy.
Prace uczniów można obejrzeć w szkolnej galerii.
                                                                                                                            mgr Bogumiła Postek

 

zdjęcia

 

 

SZKOLNA WIGILIA

 

Jak co roku w ostatnim dniu nauki przed świętami Bożego Narodzenia nasza szkoła przeżywała „wigilijny czas”.
Dzień ten w kościele rozpoczęliśmy konkursem kolęd i pastorałek. Każda klasa zaprezentowała wybraną przez siebie kolędę lub pastorałkę. Był to konkurs, więc byli i zwycięzcy. Pierwsze miejsce zdobyła klasa Ia piosenką świąteczną „Mały Król”.
A inne klasy zaśpiewały:
I b - „A kto wie”,
I c - „Jeden dzień w roku”,
II a - „Ding, dong”,
II b - „Przybieżeli do Betlejem”,
III a - „Biały śnieg i ty”,

III b – „Dzisiaj w Betlejem”,
III c - „Przybieżeli do Betlejem” .
Wszystkim gratuluję wspaniałego występu.

W szkole każda klasa przygotowała symboliczną wieczerzę wigilijną. W pięknie przygotowanych do tego dnia klasach wszyscy dzieląc się opłatkiem złożyli sobie życzenia,
a później zasiedli do stołów bogatych w wigilijne potrawy. W niektórych klasach były też prezenty pod choinką. Dzień był udany, radosny i pełen wzruszeń.

                                                                                                                                                  K. Felińska

zdjęcia

 

 

ETAP REJONOWY XX OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

 

W grudniu 2011 r. uczniowie Jakub Similak (kl. III B) i Monika Zalewska (kl. I A) reprezentowali naszą szkołę w etapie rejonowym Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Zawodnicy pisali test składający się z 30 pytań. Po końcowym podsumowaniu Jakub zajął III miejsce, a Monika IV miejsce w kategorii gimnazjum.

                                                                                                               Katarzyna Szczepaniak

 

 

ROK 2011 – ROKIEM JANA HEWELIUSZA

 

Jan Heweliusz był wybitnym gdańskim astronomem, matematykiem i konstruktorem instrumentów naukowych.
W związku z obchodami roku Jana Heweliusza uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wielu konkursach dotyczących Jego życia i twórczości.
Były to konkursy na:
1. Plakat
2. Prezentację multimedialną
3. Konkurs wiedzy
Wyniki konkursów przedstawiają się następująco:

KONKURS WIEDZY O J. HEWELIUSZU
Klasy I
1 m-ce: Ewelina Pawlak, Martyna Lachowska, Katarzyna Kowalska
2 m-ce: Bartosz Jasik, Aleksandra Mech, Katarzyna Królikowska, Klaudia Bilicka
3 m-ce: Karolina Pinke, Paweł Komajda,
Klasy II
1 m-ce: Paulina Piwowar, Nikoletta Kubiś,
2 m-ce: Bartosz Mieszczanowicz, Anna Moskalewicz
3 m-ce: Paulina Kamińska
Klasy III
1 m-ce: Monika Moskalewicz
2 m-ce: Marzena Zawadzka
3 m-ce: Martyna Kowalska

PLAKAT O J. HEWELIUSZU
1 m-ce: klasa IIa
2 m-ce: Ia
3 m-ce: Ic i IIb
4 m-ce: Ib

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA O J. HEWELIUSZU
1 m-ce: Monika Moskalewicz
2 m-ce: Agnieszka Mieszczanowicz
3 m-ce: Oskar Mika, Natalia Mech

Wszyscy zwycięzcy w nagrodę pojechali na wycieczkę do obserwatorium astronomicznego mieszczącego się w II LO im. M. Kopernika w Głogowie.
                                                                                                                                         Gratulujemy!
                                                                                                                        Anita Szymczak, Bogumiła Postek

 

zdjęcia

 

AKCJA "GÓRA GROSZA"

 

Od 21 listopada do 2 grudnia 2011 r. w naszej szkole przeprowadziliśmy zbiórkę monet groszowych w ramach ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Organizatorem XII już edycji akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom” z siedzibą w Warszawie. Celem akcji jest m.in. zebranie funduszy na pomoc dla istniejących Domów Dziecka, tworzenie nowych Rodzinnych Domów Dziecka oraz na programy terapeutyczne dla dzieci osieroconych.

W tym roku szczególnie skupiono się na realizacji reformy domów dziecka (zgodnie z długo oczekiwaną Ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej) poprzez pomoc małym domom dla dzieci, w których realizowane są programy mające na celu powrót dziecka do domu, oparte na relacjach emocjonalnych i indywidualnej odpowiedzialności opiekunów za poszczególne dzieci i planach pomocy ich rodzinom. Bo co może być lepsze dla rozwoju dziecka, jak nie jego własna rodzina? Towarzystwo „Nasz Dom” utworzyło już kilkanaście domów dla dzieci, jak również pomogło w utworzeniu kilkunastu kolejnych. W takich domach, w przeciwieństwie do wielu dużych instytucji, dzieci znajdują uczucie, zrozumienie i efektywną pomoc dla siebie i własnych rodzin.
Od dwunastu lat patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Koło Wolontariatu „Pomocni” we współpracy z nauczycielami – opiekunami koła utworzyli komisję Góry Grosza, która czuwała nad sprawnym przebiegiem zamierzonych działań.
Na początku akcji przybliżyliśmy jej zadania wszystkim uczniom i rodzicom poprzez oplakatowanie całej szkoły i prelekcje. Monety zbierane były w poszczególnych klasach.
Uczennice klasy trzeciej zebrane pieniądze segregowały nominałami i liczyły ich wartość. Była to trudna i żmudna praca, ale sprawiła wiele zadowolenia i satysfakcji.

Ogółem podczas XII edycji akcji „Góra Grosza” zebraliśmy 132,1 zł

 

zdjęcia

 

KONSULTACJE PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE DLA RODZICÓW, NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

 

Od stycznia 2012 r. w naszej szkole kontynuowane będą cykliczne spotkania dla rodziców, nauczycieli i uczniów z panią pedagog i panem psychologiem z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej we Wschowie. Konsultacje odbywać się będą w każdy pierwszy czwartek miesiąca w gabinecie pedagoga szkolnego od godziny 14.00 do 16.00. Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców. Pierwsze spotkanie 05 stycznia 2012 r.

                                                                                                                                   M. Paulo-Wolińska

 

SZKOŁA ODKRYWCÓW TALENTÓW

 

Rok szkolny 2010/2011 był „Rokiem Odkrywania Talentów”.
Akcję "Szkoła Odkrywania Talentów” prowadziło Ministerstwo Edukacji Narodowej i "Super Express".

Tytuł „Szkoła Odkrywców Talentów” mogła otrzymać placówka, która podejmuje systemowe działania na rzecz ucznia zdolnego. Jest on wyróżnieniem dla szkół, które przyczyniają się do odkrywania i wspierania zainteresowań oraz uzdolnień dzieci i młodzieży.

Nasze Gimnazjum podejmuje wiele takich działań, postanowiliśmy więc pochwalić się swoimi osiągnięciami. Udało się!!!

Otrzymaliśmy list gratulacyjny podpisany przez byłą minister edukacji K. Hall oraz tablicę „Szkoła Odkrywców Talentów”.

                                                                                                                                    Anita Szymczak

 

PRZED PRÓBĄ EGZAMINU GIMNAZJALNEGO

 

Nieubłagalnie zbliża się pierwszy egzamin gimnazjalny w oparciu o nową podstawę programową . Drżą uczniowie i nauczyciele . Jak trudne będą testy?

W dniach 7-9 grudnia gimnazjaliści piszą egzamin próbny, wiele się wyjaśni. Najbardziej dręczą pytania, co do tematu rozprawki na języku polskim. Trzecioklasiści muszą mieć w jednym paluszku pięć lektur obowiązkowych. W związku z tym polonistki : J. Jasik i A. Grzelak zdecydowały się na przypomnienie ich treści. W listopadową sobotę w szkolnej salce konferencyjnej zorganizowano seans ,,Zemsty” A. Fredry. Frekwencja była blisko stuprocentowa.
1 grudnia , po południu, oglądano z kolei ,,Krzyżaków" na podstawie powieści
H. Sienkiewicza. Dzień później na zajęciach dodatkowych nasze polonistki przy blasku świec, tworzących klimat obrzędu wywoływania duchów, przypomniały treść II części Dziadów A. Mickiewicza. Miejmy nadzieję , że inicjatywa przyniesie pożądane efekty...

                                                                                                                                            Agnieszka Grzelak

 

SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS I Z POLICJANTAMI

 

W dniu 29.12 2011 r. na godzinie wychowawczej uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami, uczestniczyli w spotkaniu z zaproszonymi policjantami Zespołu ds. Nieletnich i Prewencji Kryminalnej we Wschowie. W miłej atmosferze st.sierż. Maja Piwowarska - Szewiało wraz z podkom. mgr Tomaszem Szudą informowali młodzież o odpowiedzialności karnej osób niepełnoletnich, o skutkach niewłasciwych zachowań. Pokazywali przykłady zachowań i drogi dalszych działań urzędowych. Przestrzegano przed zagrożeniami, na które mogą się natknąc i wyjaśniano w jaki sposób należy się w takich sytuacjach zachować. Poruszono ważny problem jakim jest cyberprzemoc. Spotkanie zakończyło się debatą, podczas której uczniowie zadawali wiele pytań i na wszytkie otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi.

                                                                                                                                M. Paulo-Wolińska

 

KONKURS PROZY I POEZJI CZESŁAWA MIŁOSZA

KONKURS PLASTYCZNY "POEZJA CZESŁAWA MIŁOSZA W OCZACH DZIECI I MŁODZIEŻY"

 

We wtorek 29 listopada w setną rocznicę urodzin wielkiego poety, prozaika, eseisty, historyka literatury, tłumacza, laureata Nagrody Nobla w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Prozy i Poezji Czesława Miłosza. Rozstrzygnięto również Konkurs Plastyczny dotyczący poezji autora.

Organizatorami tego przedsięwzięcia były polonistki: J. Jasik i A. Grzelak z Gimnazjum oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Szlichtyngowej.

Konkurs przeprowadzono w kategoriach: recytacja uczniów szkół podstawowych, recytacja gimnazjalistów oraz prace plastyczne.

Najmłodsi uczestnicy ze szkół podstawowych z Jędrzychowic, Starych Drzewiec i Szlichtyngowej byli doskonale przygotowani przez swoich opiekunów. Jury, w składzie: przewodnicząca - pani dyrektor Cz. Świercz, kierownik Referatu Oświaty Gminy Szlichtyngowa – pan Jarosław Gnat, polonistki : M. Krawczyk, W Kotowska, A. Medyńska miało bardzo trudne zadanie wyłonienia najlepszego oratora.

I miejsce zajęli ex aequo Jakub Bierwidis (Stare Drzewce)

oraz Marta Palczak (Stare Drzewce)

II miejsce zajęła Marta Mika (Szlichtyngowa)

III miejsce zajęła Karolina Gomułka (Stare Drzewce)

Po burzliwych obradach wydano również werdykt w kategorii recytacji uczniów gimnazjum:

I miejsce zajął Bartosz Jasik (klasa Ib)

II miejsce zajęła Monika Moskalewicz (klasa IIIa)

III miejsce zajęła Aleksandra Mackiewicz ( klasa III a)

Wyróżnienie otrzymała Paulina Piwowar (klasa II a)

Zwycięzcy konkursu plastycznego to :

I miejsce - Marta Palczak (SP Stare Drzewce)

II miejsce – Urszula Lajzner (Gimnazjum w Szlichtyngowej)

III miejsce – Natalia Mech (Gimnazjum w Szlichtyngowej)

Wyróżnienie za jedyna pracę wyhaftowaną otrzymał Erwin Drankiewicz

(Gimnazjum w Szlichtyngowej).

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Szlichtyngowej, zaś pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.

                                                                                                                                       Agnieszka Grzelak

zdjęcia

 

SZKOLNE ANDRZEJKI

 

25.11.2011 r. z okazji "Andrzejek" uczniowie naszej szkoły przygotowali kilka atrakcji. Zorganizowany został "kącik wróżb", który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród osób chcących znać swoją przyszłośc. Wyjątkowo w tym dniu na korytarzu szkolnym funkcjował sklepik prowadzony przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, a w czasie przerw między lekcjami otwarzane były utwory muzyczne, które umilały ten andrzejkowy dzień.

                                                                                                                                         Karolina Fularz

 

 

ZIELONA GÓRA - WYCIECZKA KLAS I

 

19 listopada uczniowie klas I z wychowawcami udali się na kolejną wycieczkę - tym razem do Zielonej Góry. Celem wycieczki była oczywiście integracja zespołów klasowych oraz poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego, poznawanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach. Jechaliśmy pociągiem więc dla niektórych była to dodatkowa frajda - kolejowy środek transportu po raz pierwszy :)

Odwiedziliśmy galerię, w której poszliśmy na seans filmowy, po czy udaliśmy się do zielonogórskiej Palmiarni, w której uczniowie mogli zobaczyć wiele egzotycznych gatunków roślin i zwierząt.

Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń.

                                                                                                                                           Anita Szymczak

zdjęcia

 

BYLIŚMY W ZIELONEJ GÓRZE...

 

14 listopada uczniowie klas: II A i II B byli w FOKUSIE w Zielonej Górze. Frajda niesamowita tym bardziej , że niektórzy z nich po raz pierwszy jechali pociągiem. Komfort jazdy był powalający , poza tym przed powrotem okazało się,że pociąg jest opóźniony o prawie godzinę. Daliśmy radę mimo przeciwności losu. Na początku zobaczyliśmy zielonogórską palmiarnię. Mogły urzec nie tylko rośliny, ale także ryby, żółwie.... Potem robiliśmy to, co najbardziej lubimy - trwoniliśmy w galerii kieszonkowe od rodziców. A więc: tuczące fast foody, słodycze i inne przyjemności !!!

W końcu przyszedł czas na seans filmowy. Mieliśmy wielki dylemat z wyborem repertuaru. Zdecydowaliśmy się na ,,Baby są jakieś inne”. Kompletne pudło! Nie polecamy! Ujma dla polskiej komedii. Rozczarowani i zdegustowani opuszczaliśmy salę. Na szczęście z funduszu biletowego pozostało sporo gotówki i wychowawczynie: A. Mizera, A. Grzelak zakupiły na osłodę złych emocji – lody . Wróciliśmy do domu zadowoleni i ...kompletnie spłukani.

                                                                                                                                      Agnieszka Grzelak

 

11 LISTOPADA - ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Dnia 10. Listopada 2011r. odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Niepodległości. Miał on formę przedstawienia, którego celem było w sposób przystępny pokazać młodzieży gimnazjalnej polską drogę do niepodległości od rozbiorów ,do 11. Listopada 1918r.

W przedstawieniu wykorzystano elementy multimedialne. Nie udałoby się to przedsięwzięcie, gdyby nie zaangażowanie występujących w nim osób: Dawida Ambrożego, Oli Mackiewicz, Patrycji Skudlarek i Bartka Jasika. Oczywiście nie sposób pominąć także pięknych głosów Kasi Łuczak, Oli Moskalewicz, Marleny Boreckiej, Dominiki Torz i Klaudii Jelińskiej, które ubarwiły występ.

Za całość odpowiedzialne były panie: Ewa Dymek i Barbara Garsztka-Zientek.

                                                                                                                                     Barbara Garsztka-Zientek

zdjęcia

 

DZIEŃ CHEMII W MAŁEJ SKALI

 

Dnia 4 listopada 2011r.odbyły się w naszej szkole warsztaty: „ Doświadczenia w technice w małej skali”. W zajęciach laboratoryjnych prowadzonych przez panią Dominikę Panek
i Emilię Dobrowolską z Wydziału Chemii UMK w Toruniu, wzięli udział uczniowie gimnazjum i Szkoły Podstawowej z Szlichtyngowej i Starych Drzewiec. Były to zajęcia, podczas których uczniowie samodzielnie wykonywali eksperymenty chemiczne w innowacyjnej technice chemii w małej skali. Poza tym pracownicy Uniwersytetu wykonali pokaz doświadczeń chemicznych dla uczniów. Uczniowie nie kryli swojego zadowolenia ze spotkania. Byli zachwyceni, że mogli wiele się nauczyć i pogłębić swoją wiedzę na temat chemii. Zachwytu nie kryły również nauczycielki, które przybyły ze Szkół Podstawowych ze swoimi uczniami.
Jednym słowem: było odlotowo.
                                                                                                                                     Katarzyna Szczepaniak

zdjęcia

 

 

HALLOWEEN

 

28 października w naszej szkole odbyła się impreza z okazji Halloween. Samorząd szkolny zadbał o wystrój oraz dobrą atmosferę. Hasło „Cukierek albo psikus” podziałało zarówno na uczniów jak i na okolicznych mieszkańców. Bawiliśmy się świetnie zajadając pyszne ciasta i ekologiczne bułki. Zapraszamy do obejrzenia galerii !!!

                                                                                                                                   Samorząd Szkolny

zdjęcia

 

ETAP SZKOLNY XX OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

 

28 października 2011r. odbył się etap szkolny XX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia zorganizowanej przez Polski Czerwony Krzyż.
Ogółem do olimpiady przystąpiło 32 uczniów. Najlepszy wynik uzyskała uczennica klasy I a Monika Zalewska, która będzie reprezentowała naszą szkołę w etapie rejonowym. Uczniowie rozwiązywali test składający się z 20 pytań. Olimpiada, mimo charakteru konkursowego, nastawiona była na wymianę doświadczeń oraz rozwijanie i doskonalenie swoich umiejętności.

                                                                                                                                                  K. Szczepaniak

 

PASOWANIE NA GIMNAZJALISTĘ

 

Dnia 25 października 2011 przyjęto oficjalnie nowych uczniów do grona gimnazjalistów.

Z pomocą wychowawczyń (E. Dymek, A. Szymczak, B. Zientek) i koleżanek z III klas (O. Mackiewicz, M. Borecka, D. Torz) pierwszoklasiści przygotowali krótką scenkę w której jasnowidząca wróżka udzieliła im zbawiennych rad na temat funkcjonowania w nowym środowisku a trzecioklasiści zdradzili kilka tajemnic dotyczących owijania sobie nauczycieli wokół palca. Następnie pani Dyrektor C. Świercz uroczyście pasowała nowych uczniów Gimnazjum. Wychowawczynie wręczyły dyplomy pasowania, a uczniowie klas pierwszych złożyli swoje podpisy w kronice szkolnej.

W uroczystości uczestniczyli rodzice pierwszoklasistów, nauczyciele oraz uczniowie Gimnazjum.

                                                                                                                                                               E. Dymek

zdjęcia

 

OGNISKO INTEGRACYJNE KLAS I

 

W piątek, 14 października, uczniowie klas pierwszych z wychowawcami (E. Dymek, B. Zientek, A. Szymczak) i opiekunem (S. Domagała) zorganizowali pierwszą wycieczkę integracyjną. Było blisko, bo w Wyszanowie, ale atrakcji nie brakowało. Rozpaliliśmy ognisko, smażyliśmy kiełbaski, śpiewaliśmy piosenki oraz wymyślaliśmy różne gry i zabawy.

Dodatkową atrakcją było zwiedzanie zabytków znajdujących się w Wyszanowie. Chyba nie każdy wie, że pałac w tejże miejscowości wybudował Napoleon Bonaparte wykorzystując do budowy 8 milionów jaj - spajały one cegły i kamienie.

                                                                                                                                        Anita Szymczak

zdjęcia

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

„I ŚMIECH NIEKIEDY MOŻE BYĆ NAUKĄ”

 

Pod takim właśnie hasłem, zaczerpniętym od Ignacego Krasickiego, odbyła się tegoroczna część artystyczna z okazji Dnia Edukacji Narodowej. 13 października, już od samego rana było czuć niezwykłą atmosferę, uczniowie pamiętali o życzeniach, wychowawcy obdarowani zostali upominkami i kwiatami.

Uroczystość z okazji DEN, przygotowana przez polonistki- p. A. Grzelak i p. J. Jasik- została pomyślana jako dzień radości z trudnej pracy w szkole. Stąd też nasi kochani pedagodzy z panią Dyrektor na czele, pracownicy szkoły, szanowni goście (p. Burmistrz i p. kierownik referatu oświaty z urzędu MiG) oraz zawsze mile widziani emeryci, uraczeni zostali sporą dawką humoru za sprawą kolejnej wersji ponadczasowego dzieła W. Szekspira Romeo i Julia. Tym razem Romek był skatem a Julka „dresiarą”. Po wielu nieoczekiwanych zwrotach akcji w rytmie hip-hopu i komercyjnych hitów, koniec niemal tak tragiczny jak w oryginale, choć… mimo wszystko i tak wywołujący salwy śmiechu.

Taki sukces zawdzięczamy młodym aktorom z klas I i II (Bartek Jasik- Romeo, Ola Andrzejewska- Julia, Oskar Niemaczek- Parys, Nicola Kubiś- Marta, Szymon Zawadzki- ojciec Laurenty, Kasia Królikowska- matka Julii, Patryk Ciesielski- Merkucjo i Remigiusz Paul- Tybalt). Świetnie się spisali. Brawo!

Po przedstawieniu przyszedł czas na życzenia, podziękowania i poczęstunek.

Wszystkim pracownikom związanym z oświatą jeszcze raz składamy najlepsze życzenia.

                                                                                                                                                Justyna Jasik

zdjęcia

 

LEKCJA CHEMII W WYDANIU PKN ORLEN

 

Dnia 12 października 2011r . uczniowie klas drugich i trzecich naszego Gimnazjum wzięli udział w pokazowej lekcji chemii, przeprowadzonej w ramach projektu edukacyjnego realizowanego przez Polski Koncern Naftowy ORLEN. W trakcie zajęć uczniowie zostali zaznajomieni z właściwościami ropy naftowej, miejscami, metodami jej wydobycia w Polsce i na świecie oraz ze sposobami i produktami przeróbki ropy naftowej. Zajęcia były przeprowadzone w oparciu o prezentację multimedialną. Poza tym przeprowadzono doświadczenie chemiczne prezentujące ,w jaki sposób jest przerabiana ropa naftowa. Młodzież miała możliwość zapoznania się z przedmiotami codziennego użytku, wyprodukowanymi przy użyciu ropy naftowej. Na zakończenie zajęć najbardziej aktywni uczniowie otrzymali nagrody i gratulacje.

Ta niecodzienna lekcja była dla młodzieży atrakcyjna.

                                                                                                                        Katarzyna Szczepaniak

zdjęcia

 

DZIEŃ PAPIESKI

 

17 października zakończyliśmy w naszej szkole obchody XI Dnia Papieskiego, któremu towarzyszyło hasło „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”.

Z tej okazji młodzież uczestniczyła w katechezach, których celem było przybliżenie postaci Ojca Świętego jako człowieka rozmawiającego z Bogiem i rozbudzenie ducha modlitwy wśród młodzieży, co byłoby wypełnieniem duchowego testamentu Papieża Polaka.

W ramach „Dzieła Nowego Tysiąclecia” członkowie Szkolnego Koła Wolontariusza „Pomocni” zorganizowali akcję zbiórki pieniędzy dla uzdolnionych uczniów z ubogich rodzin.

Odbyły się również dwa konkursy: „II Metropolitalny Konkurs Papieski”, który na szkolnym etapie wyłonił zwycięzców:

I miejsce: Monika Moskalewicz kl. IIIa

II miejsce: Arleta Chodorowska kl. IIIc

III miejsce: Katarzyna Pawiłojć kl. IIa

i „Szkolny Konkurs na Modlitwę Wstawienniczą do błogosławionego Jana Pawła II”. Zwycięzcą został Bartosz Jasik z kl. Ib.

                                                                                                                             Krystyna Felińska

zdjęcia

 

VI WSCHOWSKIE DNI RECYKLINGU

 

W dniach 29.09 – 1.10.2011 r. Spółka Komunalna we Wschowie zorganizowała VI Dni Recyklingu. Ogłoszony został konkurs „Segreguję – Jestem O.K.” oraz festiwal piosenki ekologicznej „WODA”. Naszą szkołę reprezentowała Katarzyna Łuczak, uczennica klasy III a. Kasia wzięła udział w festiwalu piosenki, w którym uczestniczyło 17 zespołów. Uczennica zaśpiewała piosenkę pt. „Deszcz”, za którą otrzymała wyróżnienie.

                                                                                                                        Katarzyna Szczepaniak

 

WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO

 

W dniu 3.10.2011 r. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Wcześniej miała miejsce kampania przedwyborcza, podczas której kandydaci zachęcali swoimi plakatami do głosowania na ich osobę.

W skład komisji wyborczej wchodziły następujące osoby:

1. Marlena Borecka

2. Katarzyna Łuczak

W głosowaniu udział wzięły wszystkie klasy i nauczyciele. Liczba osób głosujących wyniosła 138 uczniów i 17 nauczycieli. Liczba osób uprawnionych do głosowania wyniosła 141 uczniów i 17 nauczycieli.

Kandydatami do Samorządu uczniowskiego były następujące osoby:

Bartosz Jasik kl. I b

Kaja Neć kl. I c

Bartosz Mieszczanowicz kl. II b

Oskar Niemaczek kl. II b

Aleksandra Mackiewicz kl. III a

Artur Antoniuk kl. III a

Agnieszka Mieszczanowicz kl. III c

Po przeliczeniu głosów przez komisję skrutacyjną (j.w.)

przewodniczącą SU została Aleksandra Mackiewicz, kl. III a, uzyskując 94 głosy,

zastępcą przewodniczącego został Artur Antoniuk, kl. III a, uzyskując 17 głosów,

sekretarzem został Bartosz Jasik, kl. I b, uzyskując 14 głosów,

skarbnikiem została Agnieszka Mieszczanowicz, kl. III c, uzyskując 11 głosów.

Pozostali kandydaci uzyskali następującą liczbę głosów:

Kaja Neć - 8

Bartosz Mieszczanowicz - 2

Oskar Niemaczek - 8

1 głos okazał się nieważny z powodu błędnego skreślenia kandydata.

Podczas wyborów uczniowie głosowali także na Opiekuna Samorządu Uczniowskiego, który została pani Monika Rogacz, uzyskując 31 głosów.

                                                                                                                                      Anita Szymczak

zdjęcia

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA, DZIEŃ ZIEMI

 

Jak co roku, tak i w 2011, Gimnazjum w Szlichtyngowej przystąpiło do akcji : „Clean up the Word 2011”. Tegoroczna akcja została powiązana z Dniem Ziemi i przebiegała pod hasłem „Lasy to życie – chrońmy je”, dlatego też poza posprzątaniem terenu, młodzież i nauczyciele zwrócili uwagę na zagadnienia dotyczące lasu .
Zajęcia poprowadziła pani Joanna Nowicka z Zespołu Szkół Przyrodniczych w Głogowie. P. Nowicka poruszyła zagadnienia związane z lasem. Dodatkowo młodzież wzięła udział w konkursie na plakat i gazetkę pt. „Lasy to życie – chrońmy je”.
Oto wyniki konkursów:
na PLAKAT :

I miejsce kl. III A
II miejsce kl. III B
III miejsce kl. IB, kl. II A

na GAZETKĘ :

I miejsce kl. III A
II miejsce kl. III B
III miejsce kl. IIB

                                                                                                                           Bogumiła Postek
                                                                                                                     Katarzyna Szczepaniak

zdjęcia

 

 

DIECEZJALNY DZIEŃ MŁODZIEŻY - GĘBICE

 

24 września 2011r. młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w Diecezjalnym Dniu Młodzieży, który odbył się w Gębicach k. Gubina. Dzień ten połączony był z diecezjalnymi obchodami Roku Świętego Maksymiliana Kolbe.
Dlaczego w Gębicach? W tej miejscowości był obóz jeniecki Amtitz, w którym o. Maksymilian Kolbe jako jeniec przebywał przez 81 dni.

Po uroczystej Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta młodzież wzięła udział w specjalnie dla nich przygotowanym koncercie. Była modlitwa, muzyka i śpiew, były spektakle: „Dając siebie” i „Lifehouse”, a centralnym punktem koncertu było „rozdanie” obrazu św. o. Maksymiliana Kolbe, spod którego wyłonił się wizerunek Jezusa Miłosiernego. Koncert jak i całe spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą uwielbienia.

                                                                                                                                           Krystyna Felińska

zdjęcia

 

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012

 

1 września 2011 r. uczniowie i nauczyciele naszego Gimnazjum uroczyście rozpoczęli nowy rok szkolny 2011/2012. Radość była tym większa, że rozpoczynaliśmy pracę w "nowym" wyremontowanym budynku. Dzień zaczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej odprawionej przez księdza dziekana Antoniego Łatkę, po czym na placu szkolnym odbył się uroczysty apel. Gościem na apelu był pan burmistrz Jan Wardecki, który wręczył uczniom naszej szkoły dyplomy za udział i osiągnięcia w akcji "Zachowaj trzeźwy umysł". Dodatkowo przywitani zostali nowi uczniowie - pierwszaki, którym życzymy powodzenia i samych sukcesów.

                                                                                                                                            Anita Szymczak

zdjęcia

 

OTWARCIE GIMNAZJUM PO REMONCIE

 

Od czerwca trwały prace remontowe w naszej prawie stuletniej szkole. Termoizolacja polegała na modernizacji ogrzewania, wymianie okien, drzwi, dachu, ociepleniu budynku i wykonaniu nowej elewacji. Wbrew przeciwnościom, np. niesprzyjającej pogodzie, prace zakończono przed nowym rokiem szkolnym.

Oficjalne otwarcie „nowej” szkoły miało miejsce 31 sierpnia 2011 r. W uroczystości wzięli udział włodarze naszej gminy z panem Burmistrzem na czele, pracownicy UMiG, Radni, Dyrektorzy szkół podstawowych z terenu gminy, przedstawiciele miejscowego Ośrodka Zdrowia oraz pani Dyrektor, nauczyciele i pracownicy naszego Gimnazjum. Nie mogło tu oczywiście zabraknąć przedstawicieli firmy budowlanej, która remont wykonała, a także księdza dziekana, który poświęcił budynek.

Były przemówienia, życzenia, radość i wzruszenie, zaś po przecięciu wstęgi wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

W nowym roku szkolnym nauka w tym pięknym budynku z całą pewnością będzie przyjemnością.

                                                                                                                                                   Justyna Jasik

zdjęcia