Strona wygasła! pl.mfirma.eu

Twoja strona nadal znajduje się na serwerze pl.mfirma.eu, ale nie jest widoczna w Internecie dla innych użytkowników. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich funkcji naszego serwisu skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta.

Ok

Szkoła Promująca Zdrowie


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZKOLNE KOŁO POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA

 

Na terenie naszej szkoły działa Szkolne Koło PCK. Celem działalności koła jest wdrażanie uczniów do niesienia pomocy potrzebującym, propagowanie w środowisku szkolnym idei humanitaryzmu i zasad działania Polskiego Czerwonego Krzyża. Realizujemy następujące zadania:
- edukacja młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz profilaktyki zdrowotnej,
- kształtowanie nawyków zdrowego stylu życia,
- popularyzowanie zasad bezpieczeństwa,
- unikanie zagrożeń wynikających z uzależnień.

                                                      Założycielem i opiekunem koła jest pani Katarzyna Szczepaniak.

 

 

 

LEKCJE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

 

W miesiącu październiku i listopadzie, w ramach lekcji wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w zajęciach z pierwszej pomocy. Zajęcia te miały formę teoretyczną i praktyczną (ćwiczenia na fantomie - resuscytacja, pozycja boczna bezpieczna). Zajęcia prowadził absolwent naszego gimnazjum, a obecnie ratownik medyczny pan Karol Reimann.

                                                                                                                               S. Domagała

 

 

ETAP SZKOLNY XXI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMIADY PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

 

W ramach promowania zdrowego stylu życia uczniowie naszej szkoły przystąpili do pisania XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża. Test składający się z 20 pytań napisało 30 uczniów. Najwięcej punktów zdobył uczeń klasy II b Bartosz Jasik(16 pkt), zajmując I miejsce, zaś II miejsce zajęła uczennica kl. II a Aleksandra Andrzejewska z liczbą punktów 15.
Zwycięzcy będą reprezentować nasza szkołę w etapie rejonowym.

                                                                                                                                    K. Szczepaniak

 

 

 

ETAP REJONOWY XXI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

 

10 grudnia 2012 roku uczniowie Bartosz Jasik i Aleksandra Andrzejewska wzięli udział w rejonowym etapie XXI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża. W olimpiadzie uczestniczyli uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Bartek zajął II miejsce, Ola IV miejsce.

                                                                                                                                K. Szczepaniak

 

 

DZIEŃ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI 2013

 

W szkole dzień 20.03.2013r. był dniem promocji zdrowej żywności. Tegoroczne obchody przebiegały pod hasłem „ Witaminy kolorowe, od nich życie będzie zdrowe”. Każda klasa wykonała gazetkę na temat wybranej witaminy. W celu poszerzenia wiadomości na temat witamin, przedstawiciele klas wzięli udział w konkursie polegającym na rozpoznaniu produktów zawierających daną witaminę.

                                                                                                                                         K. Szczepaniak
                                                                                                                                         B. Postek

 

 

DZIEŃ WIOSNY 2013

 

W ramach Dnia Wiosny uczniowie klas II i III przeprowadzili Familiadę, w której udział wzięły dwie rodziny: Kiepowiczów i Pojarowskich (w nawiązaniu do nałogu, jakim jest palenie papierosów). Bezapelacyjnie zwyciężyła rodzina Kiepowiczów. Zatem wiosnę przywitaliśmy dobrym humorem i wesołym strojem.
                                                                                                                        K. Szczepaniak
                                                                                                                         B. Postek

 

 

EUROPA BEZ NAŁOGÓW

 

Dzień 5 czerwca 2013 roku przebiegał w Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Szlichtyngowej pod hasłem „Europa bez nałogów”. Jednak zanim do tego doszło 07 maja 2013 roku został ogłoszony Szkolny Konkurs na temat Szkodliwości Uzależnień. Głównym celem konkursu było propagowanie życia bez nałogów i poszerzanie wiedzy na temat szkodliwości uzależnień.

Konkurs przebiegał w trzech etapach. Na początek każda klasa otrzymała do rozwiązania test na temat uzależnień. Podczas wypełniania zadań niezwykle cenna dla uczniów okazała się pomoc wychowawców. Trudne było bowiem napisanie życzeń osobie chorej na AIDS czy stworzenie emblematu organizacji walczącej z narkomanią. Prace te zostały wystawione w holu szkoły. Po pierwszym etapie prowadziły klasy I A, II B i II C. Los jednak bywa przewrotny i sytuacja nieco się zmieniła.

Drugi etap konkursu polegał na przedstawieniu przed Komisją Konkursową (Pani Dyrektor – Czesława Świercz, Pan Sławomir Domagała i Pani Krystyna Felińska) plakatu, wiersza bądź piosenki na temat szkodliwości nałogów. Piosenki w wykonaniu klas III A
i III B oraz świetny wiersz autorstwa klasy II A trafił do przekonania jurorów i to z tymi klasami spotkaliśmy się w etapie trzecim. Etap ten okazał się najbardziej emocjonujący. Trójki przedstawicieli najlepszych klas usiedli przed Komisją i wspólnie starali się udzielać odpowiedzi na zadawane im pytania. Jak to w życiu bywa, pytania były banalnie proste i nieprawdopodobnie trudne.

Podczas podliczania głosów uczniowie z grupy „AA” czyli Anonimowi Artyści w związku z przekroczeniem zapisów regulaminowych szkoły w ramach ukazania szkodliwości swych czynów w sposób „śpiewający ”przedstawili spektakl profilaktyczny na temat szkodliwości uzależnień.

Po podsumowaniu wszystkich trzech etapów Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców w kolejności:

I miejsce – Klasa III A

II miejsce – Klasa III B

III miejsce – Klasa II A

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom oraz jury za zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowania do tego konkursu.

                                                                                             N. Bojko, K. Fularz, M. Paula - Wolińska

 

 

FILM „MARNOTRAWSTWO MA WIELKIE OCZY”

 

Zespół projektowy naszego gimnazjum „MALI NOBLIŚCI” Aleksandra Andrzejewska i Bartosz Jasik, nakręcili film pt. „MARNOTRAWSTWO MA WIELKIE OCZY”
Film został zgłoszony do konkursu Tesco dla Szkół – „Talent do niemarnowania”. Bardzo gorąco zachęcamy do oglądania filmu i głosowania.

 

 

 

 

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA PCK

 

W dniach 18-22.11.2013 r. uczniowie naszego gimnazjum (38 osób) rozwiązywali test olimpiady na platformie. Uczniowie mieli do rozwiązania 20 zadań. Najlepszy wynik uzyskały dwie osoby: Wiktoria Skudlarek kl. II B i Hubert Mielniczek kl. III A. Wiktoria i Hubert będą reprezentować naszą szkołę na zawodach rejonowych, które odbędą się w grudniu.

Nad całością przeprowadzenia etapu szkolnego olimpiady czuwały panie A. Szymczak i K. Szczepaniak.

 

 

OGNISKO INTEGRACYJNE KLAS PIERWSZYCH

 

Dnia 20 września 2013 roku odbyło się ognisko integracyjne klas pierwszych. Uczniowie klasy IA i IB wraz z wychowawczyniami p. Agnieszką Grzelak i p. Natalią Bojko wyruszyli po lekcjach na wycieczkę rowerową do Wyszanowa. Jaki był główny cel tego przedsięwzięcia? Oczywiście obopólna chęć lepszego poznania swoich uczniów i swoich wychowawczyń.
Pogoda nie sprzyjała od początku. Jednak mimo mżawki, chłopcy zdążyli rozegrać mecz piłki nożnej. W tym czasie dziewczynki, dzięki nieodzownej pomocy Pani Wioletty Adamczyk, rozpaliły ognisko. Pieczone kiełbaski i chleb smakowały jak nigdy dotąd. Deszcz jednak nie ustępował. Po raz kolejny niezastąpiona okazała się pomoc Pani Adamczyk. Mianowicie pani Sołtys zaproponowała nam skorzystanie ze świetlicy wiejskiej. Młodzież chętnie przystała na ten pomysł. Tym sposobem wśród hałasu i radosnych wybuchów śmiechu towarzyszących graniu w ping-ponga, piłkarzyki i inne gry logiczne spędziliśmy wspaniałe dwie godziny.
Mimo nieprzyjaznej aury wszyscy się świetnie bawili. Myślimy, że podczas tych wspólnie spędzonych godzin zdążyliśmy się lepiej poznać i dowiedzieć czegoś więcej o sobie.

 

 

 

WYCIECZKA NA KRĘGLE DO GŁOGOWA

 

Klasa II b wraz z wychowawczynią K. Szczepaniak i panią N. Bojko pojechała na kręgle do Głogowa. Dla uczniów była to przyjemna forma relaksu i oderwania się od codziennych, szkolnych obowiązków. Dla wielu osób był to pierwszy raz na kręglach, który z pewnością zapamiętają na długo. Rywalizacja o punkty dostarczyła młodzieży wiele emocji. Zabawa była świetna.

 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2013

 

Już dwudziesty raz SPRZĄTANIE ŚWIATA miało miejsce w Polsce. Tegoroczna akcja odbywała się pod hasłem „ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ”. Działania szkoły skupiały się na przybliżeniu uczniom zasad prawidłowej gospodarki odpadami. W szkole na godzinach wychowawczych zostały przeprowadzone inscenizacje „Proces w sprawie śmieci” oraz test wiedzy.

 

 

SZKOLNY WYJAZD NA BASEN

 

Dnia 15.11.2013 roku odbył się szkolny wyjazd na basen do Głogowa, gdzie w praktyce wykorzystane zostały zasady bezpiecznego zachowania się w wodzie. Z inicjatywą wyszedł przewodniczący klasy I A – Damian Azmin, który wraz z kolegami zebrał grupę 40 uczniów oraz 4 opiekunów: p. Wiolettę Adamczyk, p. Agnieszkę Grzelak, p. Karolinę Fularz i swoją wychowawczynię – p. Natalię Bojko. Celem wyjazdu było zintegrowanie zespołów klasowych, promocja zdrowego trybu życia i aktywnego spędzania czasu wolnego.
Należy dodać, iż wyjazd odbył się dzięki zaangażowaniu w wycieczkę Pani Wioletty Adamczyk, która zorganizowała dojazd i pobyt na Pływalni „Chrobry”. W czasie 1,5 godzinnego pobytu młodzież korzystała ze zjeżdżalni wodnej, sauny, jacuzzi oraz basenów, na których ćwiczyli swoje umiejętności pływania i nurkowania.
Na zakończenie wyjazdu udaliśmy się na małe co nieco do znanej w środowisku szkolnym restauracji. Po smacznej przekąsce wszyscy odzyskaliśmy siły i mogliśmy z uśmiechami na twarzach wracać do domu.

 

 

1 GRUDNIA ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS

 

Z tej okazji w Gimnazjum im.Noblistów Polskich odbył się szkolny konkurs wiedzy o HIV i AIDS.
Oto poszczególne miejsca i zdobyte punkty:
I - Hubert Mielniczek kl. 3 a (24 p.)
II - Monika Zalewska kl. 3 a ( 22 p.)
III - Damian Azmin kl.1a, Bartosz Jasik kl.3 b, Szymon Wójcik kl.3b ( 21 p.)

20 p. - Kacper Klepacz kl.1a
19 p. - Sandra Nagaś kl.1 b, Katarzyna Kowalska kl. 3 c, Krystian Szczepaniak kl.3 b
18 p. - Zofia Maćkowiak kl. 1 b
17 p. - Kaja Neć kl. 3 c,Urszula Lajzner kl.3 a, Zuzanna Zawadzka kl.1 b
16 p. - Ewa Grodzka kl. 2b
15 p. - Piotr Kowalski kl.1a, Klaudia Kuczyńska kl.2a, Izabela Piwowar kl.2b, Mateusz Skudlarek kl.3 c
13 p. - Oktawia Zwarycz kl. 2a

 

 

SZKOLNY MIKOŁAJ

 

Jak co roku, tak i tym razem, do naszego gimnazjum zawitał Mikołaj, który zadbał o zdrowie uczniów. Obdarował ich owocami.
Każdy z uczniów tego dnia miał czerwoną czapeczkę, która chroniła przed pytaniem na lekcjach.

 

 

SZLACHETNA PACZKA

 

W obecnym roku szkolnym uczniowie oraz nauczyciele Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Szlichtyngowej po raz kolejny przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Był to dla nas bardzo ważny, a zarazem pracowity czas. Można było zobaczyć ilu uczniów w szkole ma otwarte serca. „Naszą rodziną” zostali państwo: pani Marta i pan Paweł wychowujący dwójkę dzieci: siedmioletniego Krzysztofa i trzyletnią Paulinę. Przyczyną bardzo trudnej sytuacji rodziny jest ciężka choroba syna Krzysztofa. Ich potrzeby były duże. Wspólnie ustaliliśmy, które z tych potrzeb są dla nich najważniejsze. Wychowawcy i wolontariusze klas zaczęli zbiórkę pieniędzy i potrzebnych artykułów. Po pewnym czasie okazało się, że nie wszyscy umieją wywiązać się z obowiązków. Pocieszające było to, że uczniowie przynosili żywność i zabawki. Gdy pula środków finansowych zaczęła się znacznie powiększać pani K. Felińska i pani M. Paulo-Wolińska zakupiły najpotrzebniejsze rzeczy. Mimo, iż zbiórka przeciągała się w czasie udało nam się wszystko zapakować i panie 8 grudnia zawiozły paczki do magazynu w Głogowie.

Bardzo dziękujemy uczniom oraz ich rodzicom za udział w akcji i zaangażowanie. Dziękujemy, że w tym roku wspólnie mogliśmy być prawdziwymi Mikołajami.

 

 

PROJEKT DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH ZAPOBIEGAJĄCYCH ZAGROŻENIOM, ZWIĄZANYCH Z UZALEŻNIENIEM OD ŚRODKÓW PSYCHOAKTYWNYCH

 

W środę 4 grudnia 2013 r. na terenie naszego Gimnazjum odbył się cykl warsztatów profilaktycznych pt. „Używki w szkole”, który objął społeczność szkolną całej gminy Szlichtyngowa.
Warsztaty prowadziła trenerka PEDAGO z Krakowa - firmy zajmującej się problematyką uzależnień i innych problemów młodzieży z tym związanych.
Tematyka zajęć była dostosowana do odbiorców:
uczniów klas I – III naszego gimnazjum, uczniów klas VI szkół podstawowych (Jędrzychowice, Drzewce, Szlichtyngowa ), nauczycieli i rodziców.
W projekcie wzięło udział 124 uczniów gimnazjum, 52 uczniów ze szkół podstawowych, 22 nauczycieli i 36 rodziców.
Zajęcia edukacyjne prowadzone były w formie mini wykładu wzbogaconego pokazem multimedialnym z elementami zajęć warsztatowych. Miały na celu przestrzec uczniów przed niebezpieczeństwami związanymi z używkami: dopalacze narkotyki alkohol, nikotyna oraz nauczyć asertywnej odmowy, która w sytuacji problemowej pozwoli na odpowiednią reakcję.
Młodszym uczniom proponowano profilaktykę pozytywną, przedstawiając alternatywne możliwości wykorzystania czasu wolnego, promując zdrowy styl życia. Uczniom starszym przedstawiono realistyczne spoty dotyczące uzależnień. Tematyka skupiała się głównie na konsekwencjach używania substancji psychoaktywnych w sferze psychicznej, fizycznej i społecznej człowieka. Nauczyciele i rodzice zostali poinformowani:
o postaciach dopalaczy i narkotyków, występujących na rynku, o potocznych nazwach używek wśród młodzieży, na jakie reakcje organizmu dziecka zwracać szczególną uwagę,
jakie są pierwsze sygnały kontaktu ze środkami psychoaktywnymi,
jakie zachowania dziecka mogą niepokoić w związku z zażywaniem substancji psychoaktywnych o sposobach komunikacji z nastolatkiem.
Zajęcia przestrzegające przed zagrożeniami związanymi z używkami ukazały jak ustrzec dziecko przed zagrożeniem, na co należy zwracać szczególną uwagę oraz wskazały skuteczne metody współpracy nauczycieli i rodziców.
Dalszym ciągiem działań profilaktycznych w ramach projektu, był udział młodzieży gimnazjalnej i uczniów szkół podstawowych (klasy IV – VI) w dniu 13.12.2013 r. w spektaklu profilaktycznym pt. „Lekcja Życia” wystawionym przez aktorów Teatru „Maska” z Krakowa oraz przejście młodzieży w „Białym Marszu” pod hasłem: ”Jesteśmy wolni od nałogów”.

 

 

GÓRA GROSZA

 

Jak co roku wolontariusze oraz opiekunowie naszej szkoły, wspierali akcję Towarzystwa
„NASZ DOM” i włączyli się w zbiórkę pieniędzy na „Górę Grosza”. Dzięki temu wszyscy uczniowie mogli pomóc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, między innymi na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce pieniędzy.

 

 

[pobierz] 0.2 MB II-sniadanie-w-szkole---wazny-posilek-dla-zdrowia-
[pobierz] 0.2 MB posilki-rodzinne-i-aktywnosc-fizyczna
[pobierz] 0.2 MB zasady-pomagajace-rodzicom-ksztaltowac-prawidlowe-

OLIMPIADA DOBREJ FORMY

 

W ramach realizacji Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację" uczniowie wzięli udział w konkursie
„Olimpiada Dobrej Formy”. Ich zadaniem było przeprowadzenie:
- kampanii edukacyjnej nt. „zdrowego żywienia i aktywności fizycznej skierowanej do rodziny/rodziców i rodzeństwa,
- konkursu na najładniejszy parapetowy ogródek warzywny ze zdrową żywnością,
-konkursu na sałatkę bystrego ucznia,
-zawodów sportowych.

Poza tym wykonali logotyp oraz plakaty i ulotki zachęcające do aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania się.
Prace zostały zaprezentowane podczas Dnia Zdrowej Żywności i Dnia Wiosny.
Uwieńczeniem kampanii było wręczenie dyplomów na apelu.
                                                                                                                               K. Szczepaniak
                                                                                                                                       N. Bojko

 

 

XXII REJONOWE MISTRZOSTWA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA

 

16 maja w Ośrodku PCK w Sławie odbyły się zawody w ramach Olimpiady Pomocy Przedmedycznej Polskiego Czerwonego Krzyża. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Marysia Michalska, Marta Skudlarek. Dziewczęta miały do rozwiązania test z wiedzy o PCK i ratownictwie, oraz zadania praktyczne związane z udzielaniem pierwszej pomocy. W kategorii szkół podstawowych i gimnazjów zwyciężyły drużyny z Ciosańca, nasze dziewczęta uplasowały się tuż za podjum. Wszystkie zespoły otrzymały dyplomy, apteczki pierwszej pomocy. Dziewczęta zebrały doświadczenie, które zaprocentuje za rok.
                                                                                                                                                 S. Domagała

 

 

LEKCJE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

 

W miesiącu maju, w ramach lekcji wychowania fizycznego, uczniowie naszego gimnazjum (pod okiem ratownika medycznego, a zarazem naszego absolwenta pana Karola Reimanna) uczestniczyli w zajęciach z pierwszej pomocy. Ćwiczyli układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, resuscytację, opatrywanie ran i złamań, wyciągania poszkodowanego z samochodu. Dziękujemy panu Karolowi za poświęcony czas i zaangażowanie.
                                                                                                                                   S. Domagała

 

 

WARSZTATY PROFILAKTYCZNE – PRZEMOC WERBALNA. WULGARYZMY

 

Sprawdzianem kultury każdego człowieka jest jego zachowanie w miejscach publicznych, także i w szkole. Współcześni uczniowie borykają się z różnymi problemami, m.in agresją - w różnej jej formie, ze strony rówieśników. Obserwując sposób wyrażania się wśród młodzieży i powszechną akceptację takich zachowań, zorganizowano 23 maja 2014 r. w naszej szkole kolejne w tym roku szkolnym warsztaty profilaktyczne kontynuujące temat przemocy. Przeprowadzone przez firmę KROKUS PRACOWNIA z Krakowa. Tym razem poruszano problem przemocy werbalnej. Warsztaty, w których uczestniczyło 76 uczniów, odbyły się w klasach pierwszych i drugich. Każdej grupie uczniów poświęcono 2 godziny lekcyjne. Poruszone tematy miały na celu uświadomienie uczniom, że słowo może tak samo zranić jak spoliczkowanie kogoś, a przemoc, prócz fizycznej, może być także werbalna. W trakcie spotkania została zaakcentowana konieczność dbania o kulturę słowa.
Treści szczegółowe warsztatu:
• Konsekwencje przemocy słownej dla ofiar oraz sprawców – spojrzenie z dwóch perspektyw
• Cel stosowania przemocy słownej i koszty, jakie ponosi osoba uciekająca się do niej,
• Jak się zachowywać, by zmniejszyć ryzyko zostania ofiarą przemocy słownej,
• Ukazanie różnicy między zachowaniami agresywnymi a asertywnymi,
• Obrażanie w Sieci - czy jest bezkarne?
• Nabycie przez uczestników strategii obronnych – ĆWICZENIA
Nasi uczniowie chętnie uczestniczą w warsztatach, w których nie tylko poznają sposoby radzenia sobie z dotykającymi ich aktualnie trudnościami, ale także zostają wyposażeni w takie umiejętności, które pozwolą im obronić się w przyszłości przed zagrożeniami i pokusami, jakie niesie za sobą współczesny świat.
                                                                                                                     Marzena Paulo-Wolińska

 

 

[pobierz] 2.5 MB zdrowe-odzywianie---ciekawostki

SZKOŁA W RUCHU

 

Dzięki zaangażowaniu całego grona pedagogicznego, po spełnieniu wielu wymagań określonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach akcji „Ćwiczyć każdy może”, Gimnazjum im. Noblistów Polskich otrzymało tytuł „Szkoły w ruchu”.
                                                                                                                   GRATULUJEMY
                                                                                                                                Cz.Świercz
                                                                                                                              S. Domagała

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

 

Celem Światowego Dnia Bez Tytoniu – przypadającego na 31 maja - jest przyczynienie się do ochrony obecnych i przyszłych pokoleń, przed niszczącymi skutkami zdrowotnymi spowodowanymi paleniem tytoniu, ale też uświadomienie o konsekwencjach społecznych, środowiskowych i ekonomicznych używania tytoniu i narażenia na dym tytoniowy.
Głównymi zadaniami obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu to:
- promowanie stylu życia wolnego od dymu tytoniowego,
- zachęcanie osób palących do rzucenia nałogu, a także
- ciągła edukacja młodzieży i dorosłych na temat skutków zdrowotnych
i ekonomicznych palenia tytoniu
Nasze Gimnazjum również dołączyło do obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu
– w piątek tj. 30.05.2014 r.
W tym dniu, zorganizowano wiele działań promujących Zdrowy Styl Życia, m.in. szkolne konkursy profilaktyczne, pod wspólnym tytułem „WOLNI OD DYMU TYTONIOWEGO”. Uczniowie poszczególnych klas brali udział w konkursach na najciekawsze HASŁA i WIERSZE. Wcześniej, spotykali się na korytarzach szkolnych z informacjami o szkodliwości palenia, a młodzież z klas I brała udział w programie antytytoniowym „ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE”. Podczas przerw, w szkolnym punkcie konsultacyjnym, grupa młodzieży rozdawała ulotki i przypinała zielone listki – płuca, wykonane przez uczniów na zajęciach artystycznych. Dwóch uczniów, przebranych za PAPIEROSY, rozdawało ulotki i przestrzegało napisem: „ZOBACZ CO POTRAFIĘ” – kierując w stronę gazetki Pana Papierosa (same szokujące zdjęcia).
Komisja Konkursowa oceniała i wybrała najciekawsze prace uczniów, za które przyznane zostały dyplomy w różnych kategoriach.
Celem działań w szkole było podniesienie wiedzy na temat zagrożeń wynikających ze stosowania - nikotyny i innych środków psychoaktywnych oraz propagowanie zdrowego stylu życia poprzez umiejętne dokonywanie świadomych i przemyślanych decyzji.
                                                                                                 M.Paulo-Wolińska i K. Szczepaniak

 

 

SZKOLNY DZIEŃ PROFILAKTYKI
– AKCJA „ZRYW WOLNYCH SERC” 12.06.2014 r.

 

W związku z przypadającym w dniu 12 czerwca 2014r. Szkolnym Dniem Profilaktyki na terenie Gimnazjum im. Noblistów Polskich zaplanowano i przeprowadzono działania związane z tą tematyką. Uczniowie zostali poinformowani o akcji zaplanowanej przez Komendę Główną Policji, a rekomendowanej przez MEN, której celem jest uświadomienie młodym ludziom jakim zagrożeniem dla zdrowia i życia są alkohol, narkotyki i inne środki odurzające. Projekt ten wpisuje się w działania MEN, w ramach Rządowego programu: „Bezpieczna i przyjazna szkoła” a także w działaniach MSW w ramach Rządowego programu „Razem bezpieczniej” i w bieżącym roku realizowany będzie pod nazwą „Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki”.
W naszej szkole z tej okazji zorganizowano:
• warsztaty, podczas których uczniowie poza wiedzą z zakresu profilaktyki mogli wykazać się zdolnościami artystycznymi tworząc plakaty i hasła, których celem było uświadomienie społeczności szkolnej, jakim zagrożeniem dla zdrowia i życia są alkohol, narkotyki i inne środki odurzające
• apel, podczas którego przedstawiciele uczniów odczytali;
- treść listu sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – pana Tadeusza Sławeckiego, w sprawie kontynuacji projektu „Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki”,
- Tezy „Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki”- informujące o celu projektu
- ODEZWĘ SPOŁECZNOŚCI PaT do wszystkich pokoleń, grup zawodowych i społecznych, w której głównym punktem będzie, wykonany przez 60 sekund, wspólny gest – rytm bicia serca.
• happening, w czasie którego uczniowie przedstawili wytwory swojej pracy, prezentując klasowe plakaty i głośno skandowali wymyślone hasła nawiązujące do tematyki antyuzależnieniowej.
Na zakończenie Pani dyrektor B. Postek podziękowała wszystkim uczniom i nauczycielom za włożony trud i aktywny udział w akcji, następnie wszyscy zebrani na placu szkolnym wykonali gest solidarności Bicia Serca i zostali zaproszeni do akcji Zrywu Wolnych Serc w sobotę 14 czerwca.

TREŚĆ ODEZWY:
Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm. Rytm WOLNYCH SERC. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. Tylko 60 sekund. Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo.

Zaprośmy to tego gestu wszystkich tam gdzie mieszkamy, w sobotnie, czerwcowe popołudnie, by zjednoczył się cały kraj w trosce o to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia. W trosce o to, by dzieci, młodzież i dorośli byli tak bardzo razem i tak bardzo prawdziwi w tak ważnej sprawie.

W imieniu społeczności PaT

insp. Grzegorz Jach
Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji
ds. promocji bezpieczeństwa publicznego

 

 

2014/2015

SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

W dniach 19.-29.09.2014 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w „Sprzątaniu Świata”. Akcja ta odbywała się w Polsce już po raz 21-wszy, pod hasłem „Turysto szanuj środowisko” promującym odpowiedzialną turystkę. Uczniowie posprzątali teren wokół szkoły oraz przygotowali gazetki klasowe i szkolne. Akcja miała na celu rozbudzenie współodpowiedzialności za porządek w najbliższym otoczeniu. Poza tym uczennice klas pierwszych i drugich 27.09.2014 r. wzięły udział w pokazie mody ekologicznej, zorganizowanej przez Spółkę Komunalną we Wschowie - w ramach IX Wschowskich Dni Recyklingu.
Szkoła otrzymała wyróżnienie.

                                                                                                      K. Szczepaniak, N. Bojko

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

 

Dnia 27.11.2014r. na korytarzu naszego gimnazjum odbyła się dyskoteka andrzejkowa. W przerwie między hitami DJ-a Siwego Kacper Czajkowski przepowiadał uczniom przyszłość. Jak się okazało najszybciej na ślubnym kobiercu stanie Zuzia Zawadzka i Marcel Pietrzak. Bardzo cieszymy się, że dyskoteka się odbyła. Bawiliśmy się świetnie i mamy nadzieję na szybką powtórkę!:)

 

                                                                                               Samorząd Uczniowski

śWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS

 

1 Grudnia obchodzony jest jako Światowy Dzień Walki z AIDS. Z tej okazji w Gimnazjum im. Noblistów Polskich odbył się konkurs wiedzy o HIV i AIDS.W konkursie uczestniczyli uczniowie wszystkich klas, młodzież wykazała się bardzo dużą wiedzą na ten temat. Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy 3b, drugie miejsce zdobyła klasa 3a, trzecie miejsce klasa 1b.

Pozostałe miejsca :
IV - klasy 2b i 1a
V - klasa 2c
VI - klasa 2a
                   GRATULUJE
                                                                                                           K. Fularz

SZKOLNA WIGILIA

 

W piątek 19 grudnia, świąteczny nastrój zawitał do naszej szkoły. W Domu Kultury uczniowie zaprezentowali jasełka z bożonarodzeniową refleksją pt. „W poszukiwaniu Miłości Maleńkiej”. Podsumowany został konkurs na najpiękniejszą gwiazdę betlejemską (I miejsce - IIA, II miejsce - IB, III miejsce - IIIA) i najpiękniejszy stół wigilijny (I miejsce - IIA, II miejsce - IIIA, III miejsce - IB). W obydwu konkursach zwyciężyła klasa II a. Pan Dyrektor i przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego złożyły wszystkim świąteczno-noworoczne życzenia. Po spotkaniu w sali Domu Kultury udali się wszyscy do szkoły, aby w klasach, w bardziej kameralnym gronie złożyć sobie życzenia i zasiąść przy wigilijnym stole. Nie zabrakło także czasu, na odwiedzenie innych szkolnych znajomych. A wszystko to odbyło się w przyjaznej atmosferze jaką stworzyli uczniowie, wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły.

SZLACHETNA PACZKA

 

Już po raz kolejny nasze gimnazjum wzięło udział w akcji „Szlachetna Paczka”. Polega ona na wybraniu jednej z potrzebujących rodzin i zrobieniu jej prezentu na święta w postaci najpotrzebniejszych artykułów spożywczych, chemicznych i innych.
My pomogliśmy licznej rodzinie. Małżeństwu z sześciorgiem dzieci. Mieszkają oni w niewielkim mieszkaniu. Rodzice jednak, starają się, aby każde dziecko miało swój kąt. Jak sami mówią, że ze swoich pociech są bardzo dumni. Niestety pomimo starań nie zawszę mogą im zapewnić nawet podstawowe potrzeby. W naszej szkole wszyscy zaangażowali się w pomoc, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz pracownicy.
Zebraliśmy żywność długotrwałą, środki czystości i higieny, a ponadto zabawki, odzież i pieniądze, które zostały przeznaczone na zakup artykułów dziecięcych.
W imieniu rodziny serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji!

                                                                                             

                                                                                         M. Skudlarek i M. Michalska

NALEŻYMY DO NAJLEPSZYCH

 

Nasze Gimnazjum zostało sklasyfikowane na 121 miejscu wśród badanych 500 aktywnych szkół w obszarach związanych z bezpieczeństwem w szkole oraz problemami rozwojowymi w zakresie psychologicznym i społecznym uczniów.

WYCIECZKA NA LODOWISKO

 

W dniu 11.12.2014 grupa uczniów z naszej szkoły, wraz z opiekunami Panią Fularz, Panią Świercz i Panią Felińską wybrała się do Głogowa na lodowisko. Uczniom dopisywał nie tylko dobry humor ale również słoneczna zimowa pogoda. Wycieczka była udana a młodzież była zadowolona. Wracając wstąpiliśmy do KFC aby po wyczerpującej i przyjemnej jeździe zjeść małe co nieco. Wycieczka była zorganizowana przez samorząd uczniowski. Polecamy takie wyjazdy ponieważ dobry humor jest gwarantowany !

 

                                                                       Zastępca przewodniczącego Izabela Piwowa

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA O ZDROWYM STYLU ŻYCIA PCK

 

Uczniowie klas II i III wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie o Zdrowym Stylu Życia. Największa liczbę punktów zdobyły dwie osoby z klasy III a: Martyna Judasz, Jakub Sowiński. Zwycięzcy etapu szkolnego będą reprezentować nasza szkołę w etapie rejonowym. Olimpiadę w formie online na platformie internetowej przeprowadziła pani A. Szymczak, za co serdecznie dziękuję.

 

                                                                                                               K. Szczepaniak

XXIII OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA O ZDROWYM STYLU ŻYCIA PCK – ETAP REJONOWY

 

Dnia 13.01.2015r. odbył się w Nowej Soli etap rejonowy XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady o Zdrowym Stylu Życia. Uczniowie naszej szkoły, Jakub Sowiński i Martyna Judasz, zajęli IV miejsce.

 

                                                                                                            K. Szczepaniak

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA RZUCANIA PALENIA TYTONIU

 

Uczniowie Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Szlichtyngowej dołączyli do obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu 20 listopada 2014 r., którego celem jest promocja zdrowego stylu życia bez palenia tytoniu i upowszechnienie mody na niepalenie wśród młodzieży szkolnej, tym bardziej, że nasza szkoła należy do Szkół Promujących Zdrowie.
W ramach działań propagujących profilaktykę antytytoniową wśród uczniów, podjęto następujące działania:
- W każdej klasie na gazetce ściennej umieszczono informację o ŚDRP
- Rozdano ulotki z informacjami i poradami na temat „ Jak rzucić palenie”
- Ogłoszono konkurs na plakat z hasłem nt. niepalenia
- Na godzinach wychowawczych przeprowadzono zajęcia o szkodliwości palenia papierosów – uczniowie w grupach zadaniowych wykonywali zadania wg ogólnego scenariusza
- Przygotowano wystawę prac konkursowych oraz plakatów
- Przeprowadzono konkurs międzyklasowy- rozwiązanie krzyżówek antynikotynowych z hasłem przez przedstawicieli klas
- Podsumowano wyniki klas z udziału w zorganizowanych konkursów

 

                                                                                                  M.Paulo-Wolińska
                                                                                                  K.Szczepaniak

GÓRA GROSZA 2015

 

W dniach od 24.11.2014r. do 7.01.2015r. w Gimnazjum im. Noblistów Polskich przeprowadzona została zbiórka monet groszowych w ramach ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza" organizatorem akcji jest Towarzystwo " Nasz Dom". Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.
Uczniowie klasy II c - Oliwia Niemaczek, Dominika Skudlarek, Damian Azmin, Piotr Kowalski, Roksana Adamczyk, Karolina Potocka, Agata Kowalczykowska zebrane monety segregowali nominałami i liczyli ich wartość.
Ogółem podczas XV edycji akcji " Góra Grosza" w Gimnazjum nazbieraliśmy :
3561 sztuk monet a to przekłada się na kwotę 92,89 zł.

 

                                                                                                        K. Fularz

ROZGRYWKI KLASOWE O MISTRZOSTWO GIMNAZJUM DRUŻYN MIESZANYCH W SIATKÓWCE

 

W rozgrywkach rywalizują drużyny składające się z 3 dziewcząt i 3 chłopców. Całość rozgrywek została podzielona na trzy części, w pierwszej wyłoniono najlepsze drużyny odpowiednio z klas: 1-1B; klas 2-2C; klas 3-3 B. W drugiej fazie wyżej wymienione drużyny rywalizowały systemem „ każdy z każdym” o miejsca 1-3.

Wyniki meczów:
1B- 2C (0:2 )
3B – 1B (1: 2)
2C – 3 B ( 2:0)

 

W całym turnieju zwyciężyła klasa 2C, przed 1B, trzecie miejsce zajęła klasa 3B.
Obecnie trwa ostatnia faza turnieju mecze „każdy z każdym” o miejsca 4-7.

                                                                       

                                                                                                           Cz. Świercz
                                                                                                           S. Domagała

NA RATUNEK DZIECIOM Z CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ

 

Pod koniec stycznia w naszej szkole odbyła się zbiórka pieniędzy dla fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową", której podopiecznym jest chłopiec z terenu naszej gminy.
Samorząd w ramach akcji zebrał od wszystkich uczniów naszej szkoły kwotę 352 zł.

 

                                                                                                   Samorząd Uczniowski

DYSKOTEKA WALENTYNKOWA

 

Korzystając z ostatnich okazji do hucznych zabaw, w czwartek 12 lutego, na korytarzu naszego gimnazjum odbyła się dyskoteka walentynkowa. DJ-e jak zawsze nie zawiedli i zaserwowali nam zabójczą dawkę hitów disco-polo. Wszyscy imprezowicze świetnie się bawili.

 

                                                                                               Samorząd Uczniowski

EUROPEJSKI NUMER ALARMOWY 112

 

Uczniowie naszej szkoły skorzystali z zaproszenia do udziału w kampanii społecznej promującej Europejski Numer Alarmowy 112, pod hasłem: Europejski Numer Alarmowy 112 – tak, wiem! Młodzież chętnie i aktywnie uczestniczyła w organizowanych w szkole wydarzeniach, podczas których zapoznawała się z:
- ideą Europejskiego Numeru Alarmowego 112
- zasadami użytkowania nr. 112,
a przede wszystkim kształtowano:
- odpowiedzialną postawę oraz
- umiejętność niesienia pomocy w różnych, nagłych sytuacjach zagrożeń zdrowia, życia lub mienia.
NA GODZINACH WYCHOWAWCZYCH uczniowie zapoznawali się z ogólnymi informacjami na temat stworzonego Europejskiego Numeru Alarmowego 112, a także szczegółowymi informacjami: takimi jak:
- Kiedy należy dzwonić na „112”
- Jakie informacje podawać operatorowi
- Kiedy nie należy dzwonić.
Uczniowie poszczególnych klas wykonali KLASOWE GAZETKI ŚCIENNE na w/w temat.
NA LEKCJACH INFORMATYKI zespoły uczniów klas III tworzyły prezentację multimedialną, z której skorzystają uczniowie pozostałych klas.
NA KORYTARZU SZKOLNYM, przy wejściu głównym i na jednej z gazetek na korytarzu szkolnym, umieszczono najważniejsze wiadomości dotyczące przeprowadzanej kampanii nt. Europejskiego Numeru Alarmowego 112.

Na placu szkolnym (mimo śnieżnej zamieci ;)), zorganizowano podsumowanie akcji informacyjno – utrwalającej dotyczącej promowania Europejskiego Numeru Alarmowego 112.
Uczniowie każdej klasy, z przedstawicielami przy mikrofonie, głośno skandowali przygotowane, KRÓTKIE WIERSZYKI i RYMOWANE HASŁA: m. in.:
1. Nie dzwoń, gdy Ci się nudzi, ten numer ratuje ludzi
2. Na Policję i na Straż - 112 numer znasz
3. Numer 112 znamy i do żartów go nie używamy.
4. 112 - fajny numer, zadzwoń szybko na ratunek
Kolejnym etapem był pokaz wykonanych PLAKATÓW, a następnie wybrani przedstawiciele brali udział w QUIZIE z omawianych wcześniej treści.
Wszystkie kategorie zadań były oceniane punktowo przez Komisję Szkolną i uwzględniane
w rankingu szkolnym.

                 

                                                                                               Pedagog M. Paulo-Wolińska

 

 

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM" - ETAP GMINNY

 

Dnia 12 marca 2015 r "silna ekipa" naszego gimnazjum reprezentowała szkołę w turnieju pożarniczym. W skład drużyny wchodzili: Łukasz Lorenc - Antkowiak, Filip Wojciechowski, Zofia Maćkowiak, Sandra Nagaś, Małgorzata Rosiak, Zuzanna Zawadzka, Piotr Kowalski i Maria Michalska.

Turniej tradycyjnie składał się z części pisemnej i ustnej. Pięcioro uczniów z największą liczbą punktów z części pisemnej przechodziło do części ustnej.
W naszej drużynie najwięcej punktów uzyskali: Marysia Michalska, Zosia Maćkowiak, Łukasz Lorenc -Antkowiak, Zuzia Zawadzka i Piotr Kowalski, i to oni rywalizowali ze sobą w części ustnej o awans do powiatu.

Ostatecznie rywalizację wygrali: Marysia, Zosia i Piotr, i to oni reprezentować będą naszą szkołę w etapie powiatowym.

Klasyfikacja końcowa:
I miejsce - Maria Michalska
II miejsce - Zofia Maćkowiak
III miejsce - Piotr Kowalski

IV miejsce - Zuzanna Zawadzka
V miejsce - Łukasz Lorenc - Antkowiak
VI miejsce - Małgorzata Rosiak
VII miejsce - Sandra Nagaś
VIII miejsce - Filip Wojciechowski

 

                                                                                                      Anita Szymczak

 

 

GMINNE WARSZTATY PROFILAKTYCZNE W GIMNAZJUM Z CYKLU „STOP AGRESJI”

 

W dniu 5 marca 2015 r. w Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Szlichtyngowej przeprowadzono warsztaty profilaktyczne nt.: „Agresja. Jak nie stać się oprawcą, jak nie stać się ofiarą”.
Po raz kolejny zajęcia dla gimnazjalistów z klas I – III i uczniów klas VI ze szkół podstawowych prowadzone były przez specjalistów z Pracowni Szkoleniowej „Krokus” z Krakowa. Celem 90 minutowych warsztatów -dla każdej z 6 grup - była pomoc młodzieży w radzeniu sobie z aktualnie dotykającymi ich trudnościami orazwyposażenie w takie umiejętności, które pozwolą im bronić się w przyszłości przed zagrożeniami i pokusami.
Podczas zajęć młodzież brała aktywny udział w ćwiczeniach, pogłębiając wiedzę na temat rodzajów przemocy. Uczniowie uświadamiali sobie czyhające na nich zagrożenia, przypominali sytuacje, które ich spotkały i omawiali sposoby radzenia sobie z przemocą, otrzymywali wskazówki jak powinni na nią reagować.
Zajęcia według uczniów były bardzo ciekawe i pouczające.

”Antidotum na agresję” to tytuł warsztatów związanych z problemem agresji skierowany do rodziców, który poprowadziła pani psycholog. Zajęcia odbyły się w tym samym dniu w godzinach od 17.00 do 18.15
Rodzice uczestniczący w warsztatach zapoznali się psychologicznymi aspektami rozwoju nastolatków, otrzymali porady jak rozmawiać z nastolatkiem, na co zwracać szczególną uwagę w zachowaniu dzieci oraz wskazówki w jaki sposób można pomóc swojemu dziecku.

 

                                                                                            Pedagog M. Paulo-Wolińska

 

 

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” – ETAP POWIATOWY

 

25 marca 2015 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”
Naszą szkołę reprezentowali Maria Michalska, Zofia Maćkowiak i Piotr Kowalski. Rywalizowaliśmy z uczniami gimnazjum ze Sławy (Wschowa niestety nie wystawiła swoich uczestników).

Turniej tradycyjnie składał się z dwóch etapów – testu pisemnego i części ustnej. O ostatecznym wyniku decydowały odpowiedzi w części ustnej. Tu należało pochwalić się szczegółową wiedzą na temat pożarnictwa oraz znajomością sprzętu strażackiego.

Ostatecznie zajęliśmy I, III i IV miejsce, a wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – Piotr Kowalski
III miejsce – Zofia Maćkowiak
IV miejsce – Marysia Michalska

Piotr Kowalski, zwycięzca, reprezentować będzie nasze gimnazjum w etapie wojewódzkim, który będzie miał miejsce w Międzyrzeczu.

Wszystkim zawodnikom gratuluję wspaniałych wyników i ogromnej wiedzy pożarniczej.

 

                                                                                                  Anita Szymczak

 

 

DZIEŃ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI, DZIEŃ WIOSNY

 

W ramach Dnia Zdrowej Żywności uczniowie wraz z wychowawcami przeprowadzili godziny wychowawcze na różne tematy. Klasy I – „ Pięć porcji warzyw i owoców. O tym, jak włączyć je do jadłospisu. Klasy II „ Gotowanie – poznawanie smaków i aromatów produktów”. Klasy III – „ 10 zasad racjonalnego żywienia w pigułce”.
Każda klasa miała za zadnie przygotowanie potrawy z książeczek kulinarnych Winiary. Uczniowie, nauczyciele mieli możliwość skosztowania tych potraw, gdyż młodzież przygotowała stół z przyrządzonymi przez siebie potrawami.
W tym dniu 24 marca 2015 r. wybrano również Panią Wiosnę.

 

                                                                                                  K. Szczepaniak, N. Bojko

 

 

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM" - ETAP WOJEWÓDZKI

 

24 kwietnia 2015 r. silna grupa uczniów z naszej gminy, tj. Piotr Kowalski – Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Szlichtyngowej, Jakub Szczepaniak – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlichtyngowej i Aleksandra Nowak – Szkoła Podstawowa w Starych Drzewcach, brała udział w wojewódzkich eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Eliminacje te miały miejsce w Międzyrzeczu.
Tradycyjnie turniej składał się z dwóch etapów: części pisemnej i finału ustnego, w trzech kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie). Poziom turnieju był bardzo wysoki. Nasi uczniowie zaklasyfikowali się poza pierwszą piątką, ale zyskali nowe doświadczenie.
Poza konkursem wszyscy uczestnicy spotkali się ze Starostą Międzyrzeckim.

Po ogłoszeniu wyników, wręczeniu nagród i upominków zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek.
Ostatnim etapem naszego pobytu w Międzyrzeczu był przejazd do Pniewa, gdzie odbyła się lekcja edukacyjna w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy „Nietoperze – ochrona i rola w mikrośrodowisku, osobliwości przyrody i historii Ziemi Lubuskiej”.
Po południu wszyscy zmęczeni ale chyba zadowoleni wróciliśmy do domu.

 

                                                                                                               Anita Szymczak

WROCŁAW - WYCIECZKA KLASY I i II

 

W dniach 27-28.04.2015r. grupa uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami panią B. Garsztką-Zientek, A. Szymczak i Cz. Świercz wybrała się na wycieczkę do Wrocławia. Po zakwaterowaniu w SSM naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru z panią przewodnik szlakiem krasnali wrocławskich; spacerowaliśmy starówką i po Rynku. Następnie udaliśmy się obejrzeć Panoramę Racławicką, po której mieliśmy zwiedzić Muzeum Narodowe. Plany jednak trochę się zmieniły z powodu naszego zmęczenia i głodu. Droga na obiad oczywiście nie mogła odbyć się bez nieoczekiwanych przygód. Nasz tramwaj spóźnił się około 0,5 h. Warto jednak było tyle czekać. Po pysznym obiedzie zajęliśmy się sobą i graliśmy w kręgle. Następnie wróciliśmy do ośrodka, odrobinę się "ogarnęliśmy" i znowu wyruszyliśmy na Rynek gdzie mieliśmy trochę czasu dla siebie. Wracając zahaczyliśmy o Ostrów Tumski. Po kolacji i kąpieli wszyscy grzecznie poszli spać. Następny dzień zaczęliśmy od śniadania, po którym podbiliśmy Zoo. Wszyscy byliśmy pod dużym wrażeniem Afrykarium. Po Zoo pojechaliśmy do Galerii Dominikańskiej, w której spędziliśmy ostatnie godziny we Wrocławiu. Podsumowując bardzo nam się podobało i liczymy na powtórkę, może w przyszłym roku :)
                                                                                                                   Uczestniczki

 

 

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM – ETAP POWIATOWY

 

29 kwietnia 2015 r. w Szkole Podstawowej w Szlichtyngowej odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Uczniowie mieli do pokonania: tor przeszkód, miasteczko ruchu drogowego oraz musieli wykazać się wiedzą dot. przepisów ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W skład naszej drużyny wchodzili: Nikola Markiewicz (Ib), Damian Azmin (IIc) i Piotr Kowalski (IIc). Wszystkie konkurencje nasza ekipa przechodziła wzorcowo. Jeden malutki błąd spowodował, że ostatecznie ulokowaliśmy się na III miejscu.
Niestety do etapu wojewódzkiego przeszła tylko drużyna z miejsca I więc nie mamy możliwości pokazania swoich umiejętności. Ale wszystko przed nami…

 

                                                                                                           Anita Szymczak

 

 

LEKCJE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

 

W miesiącu maju, w ramach lekcji wychowania fizycznego, uczniowie naszego gimnazjum (pod okiem ratownika medycznego, a zarazem absolwenta naszego gimnazjum pana Karola Reimanna), uczestniczyli w zajęciach z pierwszej pomocy. Ćwiczyli układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, resuscytację, opatrywanie ran i złamań, wyciągania poszkodowanego z samochodu. Dziękujemy panu Karolowi za poświęcony czas i zaangażowanie.

                                                                                                         S. Domagała
                                                                                                              Cz.Świercz

 

 

MISTRZOSTWA PIERWSZEJ POMOCY PCK W SŁAWIE

 

19 maja w Zespole Szkół w Sławie, odbył się etap powiatowy Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK . Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Marysia Michalska, Marta Skudlarek. Dziewczęta miały do wykonania szereg zadań praktycznych związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. W kategorii gimnazjów zwyciężyła drużyna z Ciosańca, drugie miejsce Gim. nr 2 Wschowa, nasze dziewczęta uplasowały się na trzecim miejscu. Wszystkie zespoły otrzymały dyplomy, apteczki pierwszej pomocy.

 

                                                                                                                S. Domagała

 

 

DZIEŃ DZIECKA, DZIEŃ SPORTU

 

3 czerwca odbył się Dzień Dziecka w naszej szkole. Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem uczniów przez Panią Dyrektor oraz przedstawieniem planu dnia.
W pierwszej części imprezy uczniowie mieli okazję rywalizować ze sobą w różnych konkurencjach sportowych takich jak: przeciąganie liny, rzut beretem, skoki przez sznura, czy wyścigi gąsienic.
W części artystycznej imprezy, uczniowie zaprezentowali przebrania na najbardziej zwariowane dziecko, fryzury i makijaże wieczorowe. Ponadto każda klasa rywalizowała między sobą w konkursie karaoke. Ostatnim wyzwaniem z którym musieli sobie poradzić nasi uczniowie było stworzenie kolorowego napisu na boisku szkolnym.
Wyniki części sportowej:
1. 3A
2. 1A
3. 2C
4. 1B
4. 2B
5. 3B
6. 2A
Wyniki części artystycznej:
1. 1B
2. 2B
3. 3B
4. 2C
5. 2A
6. 1A

 

 

BIWAK W DESZCZU

 

Dnia 19 czerwca klasa III "a" i klasa II "a" wraz z panią Justyną Jasik, Natalią Bojko i Agnieszką Grzelak wybrały się do Sławy w ramach wycieczki szkolnej. Po przyjeździe ulokowaliśmy się w pokojach i po krótkim rozpakowywaniu udaliśmy się nad jezioro, gdzie opiekunki poinformowały nas o konkursie. Każdy z zespołów dostał 8 pytań związanych ze Sławą, na które mieliśmy odpowiedzieć. W czasie zabawy zaczął padać deszcz, ale mimo to każda grupa sumiennie wywiązała się z poleconego zadania. Po około dwóch godzinach wróciliśmy na teren ośrodka „Passat”. Po krótkim odpoczynku chłopcy rozpalili grilla, przy którym miło spędziliśmy czas, rozmawiając i śmiejąc się. Wieczorem wszyscy udali się do swoich domków.
Następnego dnia, po śniadaniu wyruszyliśmy do miasta, gdzie mieliśmy czas dla siebie. Później udaliśmy się na kręgle, gdzie czekała nas świetna zabawa. Wracając, przeszliśmy się jeszcze nad jezioro. Około godziny 17:00 rodzice odebrali nas z ośrodka. Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy dobrze się bawili i miło wspominają te dwa dni w doborowym towarzystwie.
Paulina z IIIA

 

W ubiegły piątek (19.06.2015) klasa III „a” wraz z klasą II „a” wyjechała na dwudniową wycieczkę do pobliskiej Sławy. Na miejsce dotarliśmy przed południem, ulokowaliśmy się w domkach i wyruszyliśmy zwiedzać miasteczko. Każda grupa otrzymała listę zadań dotyczących Sławy, Jeziora Sławskiego oraz legend. Po zebraniu wszystkich informacji udaliśmy się na plażę, a następnie mieliśmy czas wolny. Wieczorem odbył się grill.
Sobotę rozpoczęliśmy od spaceru, później przez godzinę próbowaliśmy swoich sił na kręgielni. Trochę czasu spędziliśmy na plaży. Ostatnim punktem wycieczki było zaprezentowanie wierszyków oraz rozstrzygnięcie konkursu. Wszyscy otrzymali drobne nagrody. Po południu odebrali nas rodzice.
Choć przez weekend pogoda nie dopisywała (tylko czasem świeciło słońce, a co chwilę uciekaliśmy przed deszczem), nie brakowało nam humoru. Zapewne wszyscy, a zwłaszcza trzecioklasiści, będą miło wspominali naszą ostatnią wspólną wycieczkę.
Marysia z IIIA

 

 

ZAWODY SPORTOWE

 

 

ZAWODY POWIATOWE W PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW

 

6 maja 2015 roku we Wschowie, na boisku „Orlik” przy SP 1 Wschowa odbyły się zawody powiatowe w piłce nożnej chłopców. Turniej rozgrywano w ramach Gimnazjady. W turnieju wystąpiły 4 zespoły: Gimnazjum nr 2 Wschowa, Gimnazjum Sława, Gimnazjum Szlichtyngowa, Gimnazjum Ciosaniec .W pierwszym meczu nasze gimnazjum spotkało się z Gimnazjum nr 2 ze Wschowy, ulegając po bardzo zaciętym meczu 0 do 1 (bramka dla Gim. 2 w ostatniej minucie meczu). Drugi mecz to remis z Ciosańcem 3:3, mimo iż nasz drużyna „goniła” wynik do samego końca. W trzecim meczu po bardzo wyrównanym spotkaniu pokonaliśmy zwycięzcę całego turnieju Gim. Sława 3:2. W całym turnieju zwyciężyła Sława przed Gim. nr 2 ze Wschowy, trzecie miejsce Gim. Szlichtyngowa, czwarte Gim. Ciosaniec. Na 6 strzelonych przez nasz zespół bramek 5 „padło łupem” Oskara Wernickiego, 1 bramkę dołożył Piotrek Zalewski.

Wystąpiliśmy w składzie: F. Andrzejewski, D. Andrzejewski, M. Mielczarek, P. Zalewski, K. Kubacki, K. Klepacz, B. Wernicki, S. Maciaś, R. Kawa, R. Ciesielski, O. Wernicki

 

                                                                                                              S. Domagała

 

 

 

COCA COLA CUP 2015

23 marca 2015 roku w Bytomiu Odrzańskim odbyły się zawody eliminacyjne w ramach XVII edycji Turnieju Coca Cola Cup, najstarszego w Polsce piłkarskiego turnieju dla młodzieży. Do rywalizacji stanęły trzy gimnazja: Bytom Odrzański, Szlichtyngowa, Wschowa-Gim. nr 2. Rywalizowano systemem każdy z każdym. Po trzech meczach turnieju, z kompletem zwycięstw zwyciężyło Gimnazjum nr 2 ze Wschowy. Nasze gimnazjum uplasowało się na drugim miejscu ( zwycięstwo z Bytomiem Odrzańskim, porażka z Gim. nr 2) , trzecie miejsce przypadło gospodarzom.

Wystąpiliśmy w składzie: M. Pietrzak, R. Ciesielski, M. Mielczarek, D. Andrzejewski, F. Andrzejewski, O. Wernicki, S. Słomiński, A. Kmiecik, S. Maciaś, K. Klepacz

 

                                                                                                         S. Domagała

 

 

 

„NIE ROZRABIAM – GRAM”

 

20 marca 2015 roku we Wschowie odbyła się kolejna edycja Turnieju Kosza o Puchar Komendanta Powiatowego Policji we Wschowie „ Nie Rozrabiam- Gram”. W turnieju wystąpiły drużyny szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych z powiatu wschowskiego. W tym roku oprócz koszykówki rywalizowano również w siatkówce, piłce nożnej, strzelectwie sportowym. Nasze gimnazjum reprezentowały dwie drużyny – dziewczęta (siatkówka); chłopcy (piłka nożna).

Wyniki dziewczęta:
I Zespół Szkół Wschowa – Gim. Szlichtyngowa (0:2)
Gim. nr 2 Wschowa – Gim. Szlichtyngowa (0:2)
I LO Wschowa – Gim. Szlichtyngowa (0:2)

Wystąpiliśmy w składzie: M. Judasz, D. Zarzycka, A. Kubiak, A. Kmiotek, M. Michalska, D. Onoszko, A. Kowalczykowska, W. Skudlarek, M. Jaciuk, K. Neć, Ż. Ciesielska

Wyniki chłopcy:
I Zespół Szkół Wschowa – Gim. Szlichtyngowa (1:3)
Gim. nr 2 Wschowa – Gim. Szlichtyngowa (2:0)
I LO Wschowa – Gim. Szlichtyngowa (2:3)

Wystąpiliśmy w składzie: M. Pietrzak, O. Wernicki, S. Słomiński, A. Kmiecik, B. Wernicki, P. Zalewski,S. Maciaś, K. Klepacz, K. Kubacki, R. Kawa

W klasyfikacji końcowej dziewczęta zajęły I miejsce, a chłopcy III miejsce.

 

                                                                                                    Cz. Świercz
                                                                                                       S. Domagała 

ZAWODY REJONOWE W SIATKÓWCE DZIEWCZĄT

 

17 marca 2015 roku w Lubsku odbyły się zawody rejonowe w siatkówce dziewcząt w ramach lubuskiej gimnazjady. W turnieju wystąpiły 4 drużyny : Lubsko, Nowa Sól, Żagań i Szlichtyngowa.

Wyniki meczów:
Szlichtyngowa – Nowa Sól (2:1)
Szlichtyngowa – Lubsko (1:2)
Szlichtyngowa – Żagań (2:0)

W całym turnieju zwyciężyła Nowa Sól, przed Lubskiem, trzecie miejsce Szlichtyngowa, czwarte Żagań. Nasze dziewczęta pomimo takiej samej ilości zdobytych „dużych punktów” przegrały II miejsce i awans do kolejnej rundy z Lubskiem gorszą różnicą zdobytych „małych punktów” do straconych.
Wystąpiliśmy w składzie: D. Składowska, Z. Zientek, N. Markiewicz, D. Skudlarek, O. Niemaczek, M. Judasz, A. Kubiak, D. Zarzycka, M. Michalska, N. Stankiewicz

 

                                                                                                               Cz. Świercz

 

 

 

 

XIII MEMORIAŁ im. ZBIGNIEWA SZADAJA W SIATKÓWCE CHŁOPCÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

 

11 marca 2015 roku w Głogowie na przepięknej hali Głogowskich Obiektów Sportowych odbył się już XIII Memoriał im. Zbigniewa Szadaja. Reprezentacja naszego gimnazjum gościła na tej wzorowo zorganizowanej imprezie już dziesiąty raz. Dotychczas w stawce 12 drużyn udało nam się zdobyć miejsca : 6, 8, 10 ,3 ,6, 3, 8, 8, 6. Tym razem nasi gimnazjaliści nie wspięli się na wyżyny swoich możliwości zajmując 10 miejsce na 12 startujących drużyn.
A oto jak wyglądały nasze mecze : w pierwszym meczu trafiliśmy na zespół Gimnazjum nr 2 z Głogowa, przegraliśmy 15:25 .
Drugi mecz to kolejna przegrana z drużyną Gimnazjum Serby : 15:25 .
W meczu o miejsca 9-10 wygraliśmy z zespołem Gimnazjum nr 4 Głogów 30:21 . Natomiast mecz o 9 miejsce to porażka w meczu z Gimnazjum nr 5 Głogów 15:30.
Zwycięzcą turnieju została drużyna Gimnazjum nr 2 Wschowa.
Na pocieszenie, za sportową postawę i walkę do końca otrzymaliśmy puchar fair-play !
Wystąpiliśmy w składzie: R. Ciesielski, S. Pomorski, M. Romanowicz, D. Andrzejewski,
B. Bąkiewicz , K. Klepacz, R. Kawa ,F. Andrzejewski, Ł. Kuźniak.

 

                                                                                                                  S. Domagała

 

 

ZAWODY POWIATOWE W SIATKÓWCE CHŁOPCÓW

 

13 lutego 2015 roku we Wschowie w hali Gimnazjum nr 2 odbyły się zawody powiatowe w siatkówce chłopców. W turnieju wystąpiły 3 drużyny, mecze rozgrywano systemem „każdy z każdym”. Wszystkie mecze były zacięte, po kilku godzinach zmagań wyłoniono zwycięzcę, którym kolejny rok z rzędu okazało się Gimnazjum nr 2 ze Wschowy. Nasze gimnazjum w stawce 3 drużyn zajęło 2 miejsce. Chłopcy zaprezentowali się z dobrej strony zostając wicemistrzami powiatu.
Wyniki meczów:
1. Gim. Szlichtyngowa – Gim. Językowe 2:0 (25:8; 25:23)
2. Gim. Gim. Językowe - Gim. Nr 2 Wschowa 0:2
3. Gim. Szlichtyngowa - Gim. Nr 2 Wschowa 0:2 (9:25; 21:25)
Wystąpiliśmy w składzie: M. Romanowicz, B. Bąkiewicz, R. Ciesielski, D. Andrzejewski,
F. Andrzejewski, Ł. Kuźniak, K. Klepacz, S. Pomorski, J. Wasielewski. D. Azmin

 

                                                                                                         S. Domagała

 

 

 

ZAWODY POWIATOWE W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT

 

10 lutego 2015 roku we Wschowie w Gimnazjum nr 2 odbyły się zawody powiatowe w siatkówce dziewcząt. W turnieju wystąpiły 4 drużyny, mecze rozgrywano systemem „każdy z każdym”. Wszystkie mecze były bardzo zacięte, po kilku godzinach zmagań wyłoniono zwycięzcę, którym okazało się Gimnazjum ze Szlichtyngowej (bez straty seta), drugie miejsce zajęli gospodarze z Gim. Nr 2 ze Wschowy, trzecie miejsce przypadło Gimnazjum Językowemu ze Wschowy, czwarte Sławie. Dziewczęta zostały mistrzyniami powiatu.
Wystąpiliśmy w składzie: M. Judasz, M. Michalska, A. Kubiak, O. Niemaczek, D. Szkudlarek, D. Składowska, N. Markiewicz, J. Uran, M. Jaciuk.

 

                                                                                                              Cz. Świercz

 

 

 

 

ZAWODY POWIATOWE W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW WE WSCHOWIE


6 lutego 2015 roku we Wschowie odbyły się zawody powiatowe w piłce ręcznej chłopców. W turnieju wystąpiły 3 drużyny: Gimnazjum 2 Wschowa, Gimnazjum Sława, oraz Gimnazjum ze Szlichtyngowej. W pierwszym meczu drużyna naszego gimnazjum uległa gimnazjum ze Sławy (8:14), cały mecz „goniąc” wynik. Drugi mecz to bardzo wysoka porażka, po jednostronnym meczu, z gospodarzami ze Wschowy. W trzecim meczu turnieju drużyna Gimnazjum 2 ze Wschowy wygrała ze Sławą. W całym turnieju zwyciężyła Wschowa przed Sławą i Szlichtyngową.
SKŁAD DRUŻYNY
M. Pietrzak, M. Romanowicz, B. Bąkiewicz, R. Ciesielski, D. Andrzejewski, F. Andrzejewski,
M. Ciesielski , Ł. Kuźniak, K. Klepacz, S. Pomorski, S. Maciaś

 

                                                                                                       S. DOMAGAŁA

 

 

 

ROZGRYWKI KLASOWE O MISTRZOSTWO GIMNAZJUM DRUŻYN MIESZANYCH W SIATKÓWCE


W rozgrywkach rywalizują drużyny składające się z 3 dziewcząt i 3 chłopców. Całość rozgrywek została podzielona na trzy części, w pierwszej wyłoniono najlepsze drużyny odpowiednio z klas: 1-1B; klas 2-2C; klas 3-3 B.
W drugiej fazie wyżej wymienione drużyny rywalizowały systemem „ każdy z każdym” o miejsca 1-3. Wyniki meczów:
1B- 2C (0:2 )
3B – 1B (1: 2)
2C – 3 B ( 2:0)
W całym turnieju zwyciężyła klasa 2C, przed 1B, trzecie miejsce zajęła klasa 3B.
Obecnie trwa ostatnia faza turnieju mecze „każdy z każdym” o miejsca 4-7.

 

                                                                                                              Cz. Świercz
                                                                                                             S. Domagała

 

 

 

KIBIC NA 6


Program „Kibic na 6” realizowany był od drugiego semestru roku szkolnego 2013/2014. W dniu 15 października br., w hali sportowej Zespołu Szkół nr 20 w Gorzowie Wielkopolskim, odbyło się uroczyste podsumowanie projektu, podczas którego wręczono nagrody laureatom konkursów: filmowego i fotograficznego, a także wyróżniono szkoły i placówki wzorowo realizujące założenia projektu. Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Szlichtyngowej zostało wyróżnione za wzorową realizację projektu. W gali finałowej wzięło udział około 300 uczniów z terenu województwa lubuskiego.

 

                                                                                                               Cz. Świercz

 

 

 

SZKOLNY OKRĄGŁY STÓŁ


W związku z udziałem naszego gimnazjum w roku szkolnym 2014/2015 w programie: „Wf z klasą” ,4 listopada 2014 roku na sali gimnastycznej w Szlichtyngowej, odbyła się debata na temat udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole. Nad prawidłowym przebiegiem debaty sprawowali piecze nauczyciele wychowania fizycznego. Uczniowie podzieleni na zespoły otrzymali zestaw pytań dotyczących udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych. W zespołach wspólnie metodą burzy mózgów odpowiadali na postawione pytania. Odpowiedzi zapisywali na dużych arkuszach papieru, a następnie każdy zespół przedstawiał swoje pomysły na forum. Uczniowie są zadowoleni z oferty zajęć jaka jest realizowana w naszej szkole. Powtarzającym się postulatem jest poprawa bazy sportowej i sprzętowej szkoły ( boisko, bieżnia, skocznia). Marzeniem niektórych zespołów były: krótsze rozgrzewki, większa liczba godzin na wybrane przez uczniów gry zespołowe, warsztaty ze znanymi sportowcami. Mobilizującym do dalszej solidnej pracy nauczycieli wychowania fizycznego było stwierdzenie: " Lekcja wf jest najwspanialszym przedmiotem i nie trzeba nic zmieniać ". Zajęcia okazały się bardzo atrakcyjne i dały dużo radości uczniom i nauczycielom.

 

                                                                                                                  Cz. Świercz
                                                                                                              S. Domagała

 

UWAGA !!!

ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI, WYDARZEŃ SZKOLNYCH I ZAWODÓW SPORTOWYCH MOŻNA OBEJRZEĆ W ZAKŁADCE "GALERIA"